Czym kierować się, kupując nowy telewizor

Zastanawiasz się nad wymianą starego telewizora na nowoczesny Smart TV, który dostarczy zupełnie nową jakość obcowania z obrazem w niezwykle wysokiej rozdzielczości. Współcześnie telewizory przestają służyć jedynie oglądaniu ulubionych filmów czy seriali, a stają się prawdziwym domowym centrum rozrywki dla całej rodziny. Producenci sprzętu RTV prześcigają się we wdrażaniu kolejnych technologicznych aktualizacji, które jeszcze zwiększają funkcjonalność Smart TV, czyniąc go prawdziwym nawigatorem po aplikacjach sieciowych, umożliwiającym błyskawiczne połączenie z YouTube czy serfowanie po ulubionych portalach internetowych. Kiedyś jakość urządzeń mierzyło się przede wszystkim przez pryzmat rozdzielczości, w jakiej odtwarzały obraz. Kupując telewizor dzisiaj, powinniśmy wziąć pod uwagę także jakość dźwięku oraz design samego odbiornika. Nowe modele wiodących producentów z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających kinomaniaków.

  1. Czym kierować się przy zakupie nowego telewizora?
  2. Smart TV – domowe centrum rozrywki na ekranie telewizora
  3. Telewizor LED, OLED i QLED – zupełnie nowa jakość obrazu
  4. Technologia HDR High Dynamic Range

Spis Treści

Czym kierować się przy zakupie nowego telewizora?

Producenci nowoczesnych telewizorów prześcigają się w adaptacji technologii, które na przestrzeni ostatnich lat diametralnie zmieniły zapatrywanie klientów na to, co oznacza prawdziwa jakość obrazu i dźwięku. Decydując się na wymianę starego odbiornika na wymarzony telewizor Smart TV, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które decydują o klasie sprzętu, a także jego funkcjonalności. W końcu wrażenia z obcowania z niezwykłą ostrością obrazu wiążą się nie tylko z tym, jaka przekątna ekranu charakteryzuje dany model, ale także z tym, w jakiej technologii wyprodukowano jego matrycę. Telewizory LED, OLED i QLED prześcignęły, dominującą jeszcze kilka lat temu, matrycę LCD. Coraz częściej klienci dopasowują sam design odbiornika do aranżacji pomieszczenia, w którym stanie nowy TV. I w tej kwestii producenci idą krok dalej, tworząc zarówno tradycyjne, jak i bardziej futurystyczne projekty. Kolejną kwestią, którą warto kierować się przy zakupie nowego telewizora, to jego funkcjonalność w łączeniu się z zewnętrznymi aplikacjami sieciowymi. Te wrażenia zapewni nam tylko rozwinięty system SMART TV.

Smart TV – domowe centrum rozrywki na ekranie telewizora

Jak wspomnieliśmy wcześniej, telewizor to współcześnie nie tylko sprzęt pozwalający na oglądanie ulubionych programów, filmów i seriali, ale także domowe centrum zarządzania rozrywką, które gromadzi wokół siebie wszystkich domowników, pozwalając na serfowanie po sieci, korzystanie z popularnych aplikacji czy bibliotek filmowych VOD. Standardem staje się opcja cofania transmisji czy jej nagrywania, co szczególnie przydaje się fanom sportowych emocji, którzy nie mogą śledzić meczów swoich ulubionych drużyn w czasie rzeczywistym. Smart TV obecnie dominuje w modelach wszystkich producentów. To inteligentny system, który zapewnia naszym telewizorom szybkie połączenie z sieciom, umożliwiając wygodne i intuicyjne korzystanie z jej wszystkich dobrodziejstw. Dzięki Smart TV najważniejsze aplikacje – YouTube, Netflix czy Disney+ – mamy pod ręką w jednym miejscu. Wielu producentów tworzy inteligentne systemy sygnowane własną marką. Do najpopularniejszych, bo obsługiwanych m.in. przez telewizory Philips, Panasonic, Sharp czy Xiaomi, należy Android TV czy Google TV, pozwalający nam na korzystanie z niemal wszystkiego, co naszym smartfonom daje dostęp do sklepu Google Play. Dla coraz bardziej popularnych modeli Samsunga będzie to Samsung Business TV, charakteryzujący inteligentne telewizory tej marki.

Telewizor LED, OLED i QLED – zupełnie nowa jakość obrazu

Jeszcze kilka lat temu zupełną świeżość w perspektywie matryc wprowadzały ekrany LCD czy popularne telewizory plazmowe. Dziś nowe modele przynoszą jeszcze większe doświadczenie głębi obrazu dzięki rewolucyjnym technologiom LED, OLED i QLED. W wersji LED matryca, a zatem i kryształki generujące obraz, zostają podświetlone przez umieszczone – najczęściej na krawędziach ekranu – diody LED. Gdy szukamy TV o przeciętnej przekątnej ekranu, świetnym wyborem okażę się telewizor 32 cale z technologią LED, zapewniający optymalne wrażenia w czasie filmowych seansów. Jeszcze bardziej szczegółowy obraz tworzy telewizor OLED, wykorzystujący samozapalające się piksele. Polecamy telewizor LG OLED, który – dzięki zastosowaniu diod organicznych – pozostaje niezwykle smukły, a przez to świetnie wpisuje się w gustowne aranżacje salonu. Stosowana głównie w modelach Samsunga, technologia QLED opiera się na połączeniu rozwiązań podświetlenia matrycy LEDami z dodatkowymi kropkami kwantowymi, które odpowiadają za modyfikowanie światła padającego na filtry ekranu. To sprawia, że telewizory QLED pozostają świetnym wyborem, gdy korzystamy z TV w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu.

Technologia HDR High Dynamic Range

Jednak za jakość obrazu odpowiada nie tylko technologia, w jakiej zaprojektowano matrycę, czy częstotliwość odświeżania ekranu. Kluczowy pozostaje także efekt HDR (High Dynamic Range), odpowiedzialny za szeroki zakres dynamiki obrazu. Dzięki dużemu zróżnicowaniu między ciemnymi i jasnymi tonami, a także precyzyjnemu ujednoliceniu tonów pośrednich, telewizory z HDR pozwalają nam obcować z obrazem w różnych stopniach rozdzielczości HD. Jeszcze kilka lat temu standardem w nowych modelach była jakość full HD. Dziś stopniowo wypierają ją bardziej zaawansowane – 4K Ultra HD, gwarantujące niesamowitą jakość, głębie i wyostrzenie szczegółów. Wśród większych Smart TV obsługujących tę technologię na uwagę z pewnością zasługuje telewizor 55 cali z UHD, który pozwoli nam cieszyć się pełnią możliwości na naprawdę potężnym ekranie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here