deficyt kaloryczny

 „Kalorie” to słowo, które najczęściej można usłyszeć w kontekście odchudzania się, czyli tak zwanej redukcji wagi. Ujemny bilans kaloryczny to drugie pojęcie, które warto poznać i się z nim zaprzyjaźnić, jeśli zależy nam na spadku masy ciała.

Nie jest niczym odkrywczym, że aby skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, konieczne są dwa czynniki. Jednym z nich jest częste korzystanie z aktywności fizycznej, a drugim – odpowiednia dieta. Ten drugi czynnik opiera się na jedzeniu zdrowych posiłków, jak najmniej przetworzonych i o ściślej określonej liczbie kalorii. Odpowiednio zbilansowane pod tym względem posiłki pozwolą na osiągnięcie deficytu kalorycznego.

Pojęcie deficytu kalorycznego

Deficyt kalorii (ujemny bilans kaloryczny, deficyt energetyczny) to spożywanie w ciągu dnia mniejszej liczby kalorii niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Zależy ono między innymi od naszego wieku, trybu życia czy płci. Takie zapotrzebowanie kaloryczne to nic innego jak energia, która jest potrzebna do naszego funkcjonowania. Warto wspomnieć o takich terminach jak podstawowa przemiana materii – ilość energii, której potrzebują narządy, by prawidłowo funkcjonować – i wskaźnik aktywności fizycznej (związana z typem aktywności fizycznej, którą prowadzimy). Podstawowa przemiana materii i współczynnik aktywności fizycznej PAL to składowe całkowitej przemiany materii. Znając całkowitą przemianę materii (współczynnik CMP), będziemy wiedzieć, jaką liczbę kalorii musimy codzienne przyswajać. Dzięki temu będziemy mogli wyliczyć deficyt kaloryczny, czyli dowiemy się, o ile mniej kalorii spożywać, by nastąpił spadek masy ciała.

Jak obliczyć deficyt kaloryczny

Warto obliczyć adekwatny do efektów, które chcemy osiągnąć, kaloryczny deficyt. Nie tylko dlatego, by cieszyć się efektami zdrowego chudnięcia, ale także by nie doprowadzić do zbyt dużego deficytu kalorycznego. Duży deficyt kaloryczny kończy się zazwyczaj brakiem spalania tłuszczu, za to zostają zużywane zasoby masy mięśniowej. Dlatego wskazane jest, by liczbę kalorii ograniczyć rozsądnie i wiedzieć, jak to robić: deficyt kaloryczny- czym jest i jak go obliczyć – Warsaw Trainer.

By uzyskać wymarzoną sylwetkę, dobrze jest nie tylko wyeliminować nadmiar kalorii, które to uniemożliwiają. Istotne jest, by pod okiem profesjonalistów https://warsaw-trainer.pl/ dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom zadbać o swoje ciało. Aktywność fizyczna i mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne to duet idealny, który pomoże osiągnąć wymarzony cel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here