czarno białe zdjęcie krzyczącego mężczyzny który robi sobie selfie
fot. unsplash

Dlaczego ludzie lubią się bać w czasie seansu filmowego? Z czego to może wynikać i jak to tłumaczyć? Czy są ludzie, którzy jednak wolą nie przeżywać takiego stresu? Najprościej rzecz ujmując, chodzi o przeżywanie emocji, których nie doświadczamy w życiu codziennym. Ludzie są tak skonstruowani, że są ciekawi tego, jak czuje się człowiek w momencie wielkiego strachu czy stresu. Wielu ekspertów ponadto uważa, że widzowie oglądają horrory, ponieważ chcą poczuć podniecenie.

Spis Treści

Dlaczego ludzie lubią się bać w czasie seansu filmowego?

Oczywiście w tym przypadku dochodzi do mocnego uogólnienia, ponieważ nie każda osoba chce przeżywać stres związany z oglądaniem dreszczowca. Są tacy ludzie, dla których gatunki filmowe ograniczają się tylko do komedii i melodramatów. Tych osobników zostawmy w spokoju i skupmy się na tych, którzy z wielką chęcią puszczają filmy o tematyce tak skrajnej, że na samą myśl przechodzą ciarki. Dlaczego tak się dzieje?

Ludzie uwielbiają śledzić losy bohaterów w filmach. Uwielbiają się także z nimi utożsamiać, a wszystko po to, aby choćby przez chwilę przeżyć coś niezapomnianego. Jak podają eksperci, bardzo często łączy się to z poczuciem podniecenia. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że niektórym wystarczy jeden film na kilka miesięcy. Dopiero po tym czasie czują po raz kolejny potrzebę tego, aby zobaczyć coś niepokojącego. Na podobnej zasadzie działa ludzki mózg w momencie, gdy ogląda krótkie filmiki z nieszczęśliwych wypadków. Jesteśmy ciekawi tego, co się na przykład stanie, gdy zjedzie się zimą z góry tylko na samej tekturze lub jak wygląda skok do wody z wysokości piątego piętra. Głównie chodzi o emocje związane z sytuacjami, które do tej pory nam się nie przytrafiły.

Dlaczego ludzie lubią się bać
fot. unsplash

Co obejrzeć, aby przeżyć dreszczyk emocji?

Jest kilkanaście tytułów, które faktycznie mogą spowodować, że Twoje ciało przejdą ciarki. My dziś podzielimy się z Tobą ośmioma propozycjami, które po pierwsze zostały już okrzyknięte kultowymi, a po drugie naprawdę mogą wystraszyć niejedną osobę!

  1. „Siedem” (1995) reż. David Fincher
  2. „Fargo” (1996) reż. Ethan Coen, Joel Coen
  3. „American Psycho” (2000), reż. Mary Harron
  4. „Gra” (1997), reż. David Fincher
  5. „Psychoza” (1960), reż. Alfred Hitchcock
  6. „To nie jest kraj dla starych ludzi” (2007), reż. Ethan Coen, Joel Coen
  7. „Misery” (1990), reż. Rob Reiner
  8. „Tajemnice Los Angeles” (1997) reż. Curtis Hanson
czarno białe zdjęcie łysego mężczyzny z brodą, ,który krzyczy
fot. unsplash

Lubisz się bać? Czy znasz jakiś thriller, który trzyma w napięciu i nie puszcza do ostatniej sekundy? A może wolisz mocniejsze kino? Jakie znasz najlepsze horrory godne polecania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here