Dom szkieletowy

Wiele osób marzy o własnym domu, o piciu porannej kawy na tarasie w promieniach wschodzącego słońca. Zanim jednak uda się zrealizować te romantyczne wizje, konieczne będzie przejście przez cały proces budowy. Wiąże się to z podejmowaniem wielu decyzji, a jedną z nich jest wybór technologii, w jakiej powstanie dom. Choć w Polsce nadal królują budynki murowane, to coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę w technologii szkieletowej. Czy to dobry, czy zły wybór? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się wadom oraz zaletom tej technologii.

Spis Treści

Zalety domu szkieletowego

Dom szkieletowy powstaje szybciej niż budynek murowany. Jedynym elementem, który potrzebuje odpowiednio długiego wysychania, są fundamenty. Gdy zostaną one już odpowiednio przygotowane, najczęściej z fabryki przyjeżdżają gotowe ściany, które na miejscu są tylko montowane. Taka budowa trwa najczęściej  2-3 miesiące, a nie, jak w przypadku domu murowanego, 2-3 lata.

Budowanie w tej technologii wiąże się także z niższymi kosztami w porównaniu do tradycyjnego domu murowanego. Oszczędność wynika z krótszego czas pracy oraz tego, że technologia ta nie wymaga wielu drogich materiałów. Dom szkieletowy, tak jak każdy inny, musi spełniać wszystkie normy. Jedną z nich jest współczynnik przenikania ciepła. W domu szkieletowym wymagane normy można osiągnąć przy mniejszej grubości ścian, co pozwoli uzyskać większą powierzchnię użytkową budynku. 

Kolejną zaletą domu szkieletowego jest jego mała akumulacyjność cieplna, co oznacza, że nie wymaga on długich godzin nagrzewania, aby w budynku zrobiło się ciepło. Mimo iż konstrukcja domu szkieletowego wykonana jest z drewna, to nie jest on łatwopalny. Drewno jest odpowiednio strugane, a ściany wypełnione materiałami trudnopalnymi lub ogniotrwałymi.

Wady domów szkieletowych

Mała akumulacyjność cieplna jest również wadą, gdyż budynek szybciej się wychładza, gdy wyłączymy ogrzewanie. Dom szkieletowy ma również często problemy z akustyką, które można jednak nieco zmniejszyć, np. stosując maty pod belki stropów. Kolejną wadą jest fakt, iż jeszcze zanim nasz dom powstanie, będziemy musieli wiedzieć, w których miejscach zawisną szafki czy inne ciężkie elementy. Ściany w tych miejscach będą potrzebować specjalnego wzmocnienia. Gdy konstrukcja zostanie już wypełniona, niestety nie będzie możliwości dodania wzmacniających listew w inne miejsca.

Wokół domów szkieletowych narosło wiele mitów, które wynikają głównie z tego, że pierwsze budynki powstające w Polsce w tej technologii, tworzone były przez ekipy, które nie miały doświadczenia ani wiedzy. Popełniały one wiele błędów, które negatywnie wpłynęły na jakość inwestycji. Tymczasem technologia szkieletowa wymaga ścisłego przestrzegania jej reguł i dużej dokładności. 

Na szczęście obecnie możemy znaleźć wiele firm, które mają spore doświadczenie w budowie domów w tej technologii. Krótszy czas realizacji, niższe koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji sprawiają, że decydując się na budowę domu, warto wziąć pod uwagę technologię szkieletową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here