Czym są elektrolity? Często wiele osób nad tym się zastanawia. Niby to oczywiste, ale czy na pewno?
Elektrolity to nic innego jak jony sodu, potasu, wapnia, magnezu oraz jonów chlorkowych i fosforanowych. Można sobie skojarzyć i będzie to dobrym skojarzeniem, że elektrolity posiadają ładunki ujemne oraz dodatnie dające nam prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych z „prądem” w domu. Jeżeli prąd jest stały i stabilny, wszystkie urządzenia w mieszkaniu działają prawidłowo. Pralka zakończy cykl prania, lodówka skutecznie chłodzi pożywienie czy odkurzacz z odpowiednią siłą odkurzy podłogi. Tak samo dzieje się w naszym organizmie.
Spis Treści
Jak rozpoznać niedobór elektrolitów?
Jest to bardzo proste, wiedząc jak organizm funkcjonuje bez wyżej wymienionych jonów.
Przyczynami mogą być:
– intensywny wysiłek fizyczny – zmienia się bowiem metabolizm, który często sięga do „rezerw”;
– biegunka – niebezpieczna w szczególności u małych dzieci. Powoduje ona możliwość niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Należy pamiętać, że jony ją rozpuszczalne w roztworze wodnym.
– alkohol – jego złożony cykl metabolizmu w organizmie, powoduje dosłownie „wysysanie” jonów.
Jak rozpoznać, że brakuje nam elektrolitów?
Najczęstszym objawem jest zawsze złe samopoczucie. Czujemy się zazwyczaj spowolnieni, możemy czuć delikatne otępienie. Do tego dochodzi poczucie braku sprawności ciała oraz suchość w ustach.
Suchość w ustach ma na celu danie znać, żeby napić się napoju posiadającego brakujących elektrolitów.
Aby móc dalej zgłębiać problem deficytu potrzebnych do życia jonów – możemy zmierzyć ciśnienie krwi (zazwyczaj doświadczane jest jego zaburzenie), gdy czujemy nieprzyjemnie uczucie nierównomiernego bicia serca.
Warto wykonać badania tak zwanego jonogramu. Na tej podstawie mamy najdokładniejsze zdiagnozowanie.
Jak uzupełnić elektrolity w organizmie?
Kluczową odpowiedzią jest tutaj dieta. Bez wątpienia to czym się żywimy oraz jakie płyny przyjmujemy na największy wpływ na poziom jonów.
Kolejnym, zdecydowanie równoważnym elementem jest aktywność fizyczna. Powinna ona być zbilansowana. Brak ruchu jak i jego nadmiar powoduje zaburzenia gospodarki elektrolitowej w organizmie.
Na rynku aptecznym istnieje wiele wspaniałych i dostępnych od ręki w przystępnej cenie gotowe saszetki do rozpuszczania, zawierające niezbędne pierwiastki.
Mimo wszystko mało kto wie, że taki domowy napój można przyrządzić w domu. Jest od równie bezpieczny i równie skuteczny co produkt farmaceutyczny.
Należy do wody dodać cytryny, miód oraz sól. Po wymieszaniu mamy naturalny i szybki środek zaradczy na deficyt elektrolitów.