domowe sposoby na grzybicę paznokci
fot. Pexels

Domowe sposoby na grzybicę paznokci mogą skutecznie wspomóc walkę z grzybem. Dzięki nim chory może poczuć ulgę i odzyskać utraconą pewność siebie. Na wstępie jednak należy zaznaczyć, że osoba z grzybicą nie powinna unikać konsultacji lekarskiej. W pierwszej kolejności zaleca się, aby przeanalizowała swój przypadek z lekarzem. Później oczywiście może uzupełnić to o domowe sposoby.

Spis Treści

Objawy grzybicy paznokci

Warto pamiętać, że grzybica paznokci nie musi pojawiać się tylko na jednej płytce. Często dzieje się tak, że zajęte grzybicą jest kilka paznokci obok siebie. Do najczęstszych objawów grzybicy paznokci należą:

  • kruche i łamliwe paznokcie
  • przebarwienia płytki paznokciowej (najczęściej ma odcień biały, żółtawy, a także ciemny)
  • odkształcanie się płytki lub rozwarstwianie
  • nieprzyjemny zapach
  • białe kropki na paznokciu
  • zmiana kształtu paznokcia

Oczywiście każdą niepokojącą zmianę najlepiej w pierwszej kolejności skonsultować z dermatologiem.

kobieca dłoń położona na książce
fot. Pexels

Przyczyny grzybicy paznokci

Bardzo często grzybica paznokci idzie w parze z grzybicą stóp. Najczęściej rozwija się w wilgotnym środowisku, czyli np. na basenie lub w saunie. Możesz się nią także zarazić poprzez noszenie cudzych butów i skarpetek. Narażone na grzybicę są także osoby o obniżonej odporności, otyłe, cierpiące na anemię lub cukrzycę. Czasem grzybica może pojawić się także po antybiotykoterapii czy chemioterapii. Zdarza się także, że grzybicę może wywołać lakier hybrydowy.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

Przyjęło się, że bardzo ważne w walce z grzybicą paznokci jest zachowanie odpowiedniej higieny. Zadbane dłonie i stopy to podstawa. Czy są domowe triki, dzięki którym można z nią walczyć? Tak!

  • soda oczyszczona – produkt, którego nie powinno zabraknąć w domu. Codzienne kąpiele stóp w ciepłej wodzie z czterema łyżkami sody na 2 litry to coś, czego potrzebujesz, aby walczyć z grzybicą. Nie zapominaj, żeby na koniec dokładnie osuszyć stopy lub dłonie ręcznikiem papierowym.
  • olejek herbaciany – to produkt, który także powinien być na półce w łazience. Ma działanie bakteriobójcze, a nakładany na zmienione miejsce może przynieść szybko efekty. Powtarzaj to trzy razy dziennie przez trzy tygodnie
  • ocet jabłkowy – możesz wykonywać raz dziennie kąpiele z dodatkiem octu lub nakładać na zmienione chorobowo miejsce wacik nasączony octem. Po 20 minut po prostu go ściągnij
  • czosnek – wiele pisze się o tym, że jest naturalnym antybiotykiem, który potrafi zdziałać cuda. Przekłada się to także na walkę z grzybicą paznokci. Kilka ząbków wyciśnij przez praskę, dodaj odrobinę oliwy z oliwek, wymieszaj. Gotową papkę nałóż na paznokcie na pół godziny. Po upływie czasu zmyj i osusz
zbliżenie na dłoń trzymającą owoc na różowym tle
fot. Pexels

Oczywiście nie należy zapominać, że każde działanie, którego się podejmujemy w celu pozbycia się grzybicy, trzeba skonsultować z lekarzem. W domu rzecz jasna możesz sobie pomóc, ale nie rób tego bez wiedzy specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here