Domowe sposoby na zgagę potrafią skutecznie zniwelować uporczywe pieczenie w klatce piersiowej i sprawić, że poczujemy się lepiej. Nie musisz od razu sięgać po apteczne specyfiki, które nie zawsze są trafionym pomysłem. Zaleca się jednak, aby każdą nietypową dolegliwość konsultować z lekarzem tuż przed podjęciem samodzielnie jakichkolwiek działań.
Co to zgaga?
To nic innego jak pieczenie w okolicy przełyku i mostka. Najczęściej występuje u ciężarnych kobiet, ale także u osób po 50. roku życia. Specyficzne uczucie pieczenie ma związek z cofaniem się treści żołądkowych z kwasami trawiennymi z żołądka do przełyku. To z kolei bezpośrednio prowadzi do podrażnień, które objawiają się pieczeniem. Czasem chorzy skarżą się także na gorzki posmak w ustach, bóle brzucha, rzadziej natomiast dochodzi do wymiotów.
Przyczyny zgagi
Unikaj niektórych czynności, a w prosty sposób zmniejszysz ryzyko pojawianie się zgagi. Co najczęściej ją powoduje?
- spożywanie alkoholu
- palenie papierosów
- otyłość
- objadanie się
- spożywanie jednego dużego posiłku raz dziennie
- napoje gazowane
- stres
- jedzenie w pośpiechu
- ciąża

Domowe sposoby na zgagę
Zaleca się, aby tuż po posiłku nie wykonywać ćwiczeń fizycznych, nie objadać się, pić dużo wody i nie spać na brzuchu. W jaki jeszcze sposób możesz sobie pomóc?
- Zjedz łyżeczkę musztardy
- Postaw na ruch. Mówi się, że półgodzinny spacer skutecznie walczy ze zgagą
- Zacznij wypijać siemię lniane godzinę przed posiłkiem i godzinę przed snem
- Pij regularnie zioła, które przynoszą zbawienie nie tylko w walce z refluksem. Przyspieszają trawienie, przy okazji uspokajają i rozluźniają. Postaw na rumianek, miętę, koper włoski, kminek, imbir lekarski czy kardamon malabarski
- Żując gumę, neutralizujesz kwasy żołądkowe, co także może zmniejszyć zgagę
- Wypij szklankę kefiru bądź mleka
- Wypij szklankę przefiltrowanej wody z łyżką octu jabłkowego
- Pij sok z buraków
- Zjedz garść migdałów
- Ssij przez 5 minut łyżkę oleju kokosowego
Ważne: nie wypijaj sody oczyszczonej, o której dużo czyta się w internecie. Nie załagodzi dolegliwości, a wręcz może doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie lub wstrzymania trawienia! To jest bardzo niebezpieczne i lepiej unikać takich praktyk.

Zanim skorzystasz z babcinych sposobów na walkę ze zgagą, oczywiście skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Szczególnie zaleca się to osobom, u których zgaga pojawia się średnio dwa razy w tygodniu.