Niezależnie od rozmiaru kredytu, w obecnych czasach warto dokładnie przeanalizować swoje możliwości i dostępne opcje. Wiele banków kusi dogodnymi ratami, brakiem prowizji, jednak ukrywa dodatkowe koszty głęboko w zapisach umowy. Dlatego też rozmowa z doradcą kredytowym może przynieść więcej pożytku, niż tylko nam się wydaje!
Kredyt inwestycyjny, gotówkowy czy hipoteczny – każdy z nich działa na innych, choć z pozoru podobnych zasadach. Jedno jednak je łączy, raty i ich koszty. O tym, jaką otrzymamy ofertę, wpływ ma bardzo dużo czynników. Stąd możliwe jest, aby taki sam rodzaj kredytu u dwóch różnych osób przybierał zupełnie inną formę i cenę obsługi. Ten niższy może być wynikiem współpracy z doradcą finansowym.
Spis Treści
Kim jest niezależny doradca finansowy?
Aby w pełni odpowiedzieć, kim właściwie jest doradca kredytowy, warto zacząć od celu, jaki z nim można osiągnąć. Przykładowo, chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny, należy zapoznać się z wieloma ofertami banków. Negocjować, wczytywać w warunki, umowy i mieć doskonałą wiedzę z zakresu ekonomii i finansów. Tak, aby wiedzieć, o co zapytać. Takimi rzeczami zajmuje się m.in. doradca kredytowy w Warszawie prowadzący blogkredytowy.pl.
To on wie, jakie banki udzielają kredytów na jakich zasadach. Gdzie umowa będzie napisana korzystnie dla klienta, a gdzie lepiej twardo negocjować swoje warunki. Tutaj możemy przejść do właściwej definicji. Doradca kredytowy to osoba, która zapewnia asystę klientom przy wnioskowaniu o dowolny kredyt. Co ważne, takim specjalistą nie zostanie każdy. Musi spełniać kilka wymogów, jednym z nich jest niekaralność oraz średnie wykształcenie. Ponadto, doradzając z zakresu kredytów hipotecznych, taki specjalista powinien otrzymać zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego oraz wpis do rejestru.
Dla kogo pracuje doradca finansowy?
Doradztwo sprawia, że taki specjalista powinien cechować się uczciwością i niezależnością. Jednak jak to udowodnić, gdy mówimy o pieniądzach, niekiedy bardzo dużych! Klienci zainteresowani kredytem mogą mieć wątpliwość czy doradca kredytowy Warszawa działa w ich interesie, czy może banku? Naturalnie takie pytania mogą pojawić się przy korzystaniu z usług takiej osoby, zatrudnionej bezpośrednio w placówce bankowej. Niezależny ma nieco łatwiej, choć i tutaj mogą pojawić się pewne wątpliwości.
Aby wybrać tego właściwego, należy zwrócić uwagę na to, o co pyta doradca kredytowy. Jeżeli z góry sugeruje konkretne rozwiązania i banki, bez poznania historii, powinna zapalić się czerwona lampka. Dobry specjalista powinien zgrać się z priorytetami konsumenta. Zapewnić profesjonalną pomoc, porównać oferty, zweryfikować ryzyko i doradzić, jak w procesie selekcji, negocjować lepsze warunki.
Ile kosztuje usługa doradcy kredytowego?
Trzeba też zadać sobie pytanie, w jaki sposób doradca kredytowy zarabia? Zwykle jego usługa jest związana z prowizją otrzymaną od banku. Tym samym konsument, który się do niego udaje, nie płaci żadnej opłaty „początkowej”, jeżeli tylko jego wniosek przejdzie pozytywną weryfikację i zakończy się uzyskaniem kredytu.
Niezależni doradcy kredytowi pracują z różnymi bankami, jednak wciąż ich sugestia i rekomendacja powinna przybierać obiektywny charakter. Ponadto prowizja jest bardzo podobna dla każdej placówki, dlatego taki specjalista będzie dążyć do zamknięcia umowy. A tym samym, będzie pokazywać dobre oferty na korzystnych warunkach, które klient jest w stanie zaakceptować.
Z pozoru wydaje się, że konsument nie ponosi kosztów takiej usługi, bo prowizję wypłaci bank. Nic bardziej mylnego. W tabeli opłat istnieją koszty, które zrekompensują im podzielenie się tortem. Jednak ten koszt jest już z góry założony w każdej płaconej racie, czy z doradcy się skorzysta, czy nie. Zatem czy jego pomoc i doświadczenie nie pomogą oszczędzić?