Estetyczne i wytrzymałe donice do ogrodu i na taras – po jakie warto sięgnąć?

0
892

Donice ogrodowe to specyficzny rodzaj donic. Powinny być nie tylko estetyczne – dodawać hodowanym w nich roślinom uroku – ale również praktyczne i wytrzymałe. Donice przechowywane na świeżym powietrzu – na przykład w ogrodzie, tarasie, balkonie – są narażone na działanie wiatru, wilgoci, wysokich temperatur, a także innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi – po jakie donice ogrodowe sięgnąć, by wybór był trafiony.

Donice do ogrodu – od czego zacząć?

Wybór donicy do ogrodu nie jest zupełnie dowolny. Warto wybierać te, wykonane z materiałów odpornych na różne szkodliwe oddziaływania. Ich z kolei w ogrodzie nie brakuje – umieszczane w nim donice narażone są na działanie wilgoci, opadów, promieniowania słonecznego, silnego wiatru oraz liczne inne. Ponadto, donice są narażone na uszkodzenia mechaniczne – przewrócenia, uderzenia, pęknięcia materiału.

Warto także pamiętać o kwestiach estetycznych. Donice powinny prezentować się atrakcyjnie w otoczeniu zieleni. Dlatego polecamy wybierać donice w naturalnych barwach – na przykład odcieniach brązu i beżu. Będą idealnie wkomponowywać się w zielone otoczenie. Istotny jest także rodzaj hodowanych w donicy roślin. Jeśli są to rośliny kwitnące o nietypowych kształtach lub niezwykle atrakcyjnych kielichach kwiatowych – wówczas warto wybrać donice o prostej bryle i jednobarwne. Nie będą odciągać uwagi od hodowanych w ich wnętrzu pięknych roślin.

Donice drewniane – hit czy kit?

Donice ogrodowe mogą być wykonane z kilku rodzajów materiałów. Pierwszy chętnie stosowany to drewno. Donice drewniane mogą występować w różnych rozmiarach – także tych dużych – co pozwala na umieszczenie w nich różnego typu roślin. Ponieważ drewno jest materiałem ciężkim – często stosuje się konstrukcje nieco lżejsze – na przykład skrzynki wykonane z drewnianych listew.

Wszystkim wybierającym donice drewniane polecamy odpowiednio je zabezpieczyć. Warto zastosować odpowiednie impregnaty zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Dzięki nim, donica przetrwa w konfrontacji z warunkami atmosferycznymi.

Donice wiklinowe – wybór optymalny do twojego ogrodu

Donice wiklinowe to jedne z najchętniej wybieranych typów donic ogrodowych. Znajdują zastosowanie zarówno w przechowywaniu roślin kwitnących, jak i innego typu krzewów. Dzięki zastosowaniu wyjątkowo estetycznego materiału – pędów wiklinowych – donica idealnie pasuje do aranżacji ogrodowych, a także na balkon i taras.

Zaletą donic wiklinowych jest możliwość ich łatwego użytkowanie i przenoszenia z miejsca na miejsce. Ma to duże znaczenie w przypadku przechowywania roślin dużych rozmiarów. Umieszczone w donicy wykonanej z innych materiałów – na przykład drewna – byłyby bardzo trudne do przemieszczania ze względu na duża wagę donicy. Wiklina to natomiast materiał bardzo cienki, co ułatwia przemieszczanie donicy z jednego kąta w drugi, poszukując dla niej optymalnego ustawienia.

Zaletą donic wiklinowych jest fakt, że występują w wielu wersjach, różniących się zarówno kształtem, rozmiarami jak i kolorystyką. Wiklina jest materiałem w dużym stopniu elastycznym, który poddaje się formowaniu. Dzięki temu, można z niego stworzyć donice przypominające mniejsze lub większe skrzynki, a także inne atrakcyjne wizualnie bryły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here