Gdzie wykonać usg kolana w Warszawie

Jeżeli mieli Państwo problemy z kolanem, z pewnością wiedzą jak ważne jest wybranie specjalisty do usg kolana. W poniższym wpisie dowiedzą się Państwo, w jakich przypadkach koniecznością jest wykonanie usg stawu kolanowego, jak przygotować się do badania oraz jakie są sprawdzone miejsca do badania w Warszawie.

Spis Treści

Kiedy wykonać badanie usg stawu kolanowego?

Usg stawu kolanowego należy wykonać w przypadku takich dolegliwości jak:

 • zapalenie kaletki maziowej
 • uszkodzenie łąkotki
 • uszkodzona rzepka w kolanie
 • lateralizacja rzepki
 • uszkodzenie wiązadeł kolanowych
 • schorzenie zwane kolano skoczka/ kolano kinomana
 • zapalenie gęsiej stopki
 • uszkodzenie chrząstki w stawie kolanowym
 • zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego
 • zespół przeciążenia piszczeli, goleni
 • reumatoidalne zapalenie stawów

Co ważne badanie usg kolana powinno zostać wykonane jak najszybciej po tym jak rozpoczynają się dolegliwości.

Badanie USG kolana jest również koniecznie wskazywane w przypadku, gdy mają Państwo urazy, czy też zmiany związane z chorobą reumatologiczną. Usg stawu kolanowego wykonuje się również, aby ocenić guzy w okolicy kolana. W przypadku bardziej złożonych przypadków może zostać wykonane usg ortopedyczne.

Badanie usg kolana – jak się przygotować i jak wygląda?

Badanie usg nie jest skomplikowanym i długotrwałym badaniem. W przypadku badania usg kolana nie jest konieczne specjalne, dodatkowe przygotowanie.

Podczas samego badania usg w obrębie stawu kolanowego pacjent jest w pozycji leżącej na plecach, ważne aby kończyna była swobodnie ułożona. Aby lekarz uzyskał pełniejszy obraz, powinni Państwo uważnie słuchać specjalisty, czy nie jest konieczna zmiana danej pozycji. W trakcie badania stawu kolanowego możecie Państwo usłyszeć prośbę o zmianę pozycji na brzuch, tak aby można było ocenić dół podkolanowy. Sprawdzana jest obecność błony maziowej i jak wygląda zestawienie struktur okołostawowych.

Samo usg kolana trwa nie więcej niż kilkanaście minut. To bezinwazyjne oraz bezbolesne badanie dla Państwa.

Co ważne nie ma żadnych przeciwwskazań do usg kolana. Jedyny dyskomfort dla Państwa może, być w przypadku, gdy pojawia się nieprzyjemny nacisk na badany obszar. Staw kolanowy jest bardzo delikatną strukturą i każdy z urazów, które mogą wystąpić w jego obrębie są niezwykle bolesne. Już samo lekkie dotknięcie może być bardzo nieprzyjemnym bodźcem dla Państwa.

USG stawu kolanowego to badanie pierwszego wyboru z racji, że jest podstawą diagnostyki oraz jest nieinwazyjne w przypadku urazu kolana, czy pęknięcia ścięgien.

Lekarz po usg może zlecić dodatkowe do wykonania badania (rezonans magnetyczny) lub np. skierować pacjenta do operacji kolana, gdy jest taka konieczność. Z pewnością żadne urazy kolana nie mogą być ignorowane.

Staw kolanowy wymaga również właściwej rehabilitacji. Zaliczają się do nich:

 • Para azotu oziębiona do -160 stopni Celsjusza. Skutkiem jest schładzanie chorych tkanej, zapobieganie obrzękom i uśmierzenie bólu.
 • Odpowiedni zestaw ćwiczeń po okiem specjalisty, w każdym przypadku indywidualnie dopasowanych do pacjenta.
 • Prądy interferencyjne- przykładane są cztery elektrody. Prąd, który płynie o niskim napięciu działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie.
 • Pole elektromagnetyczne.

Usg kolana warszawa – gdzie wykonać?

Szukanie miejsca na usg kolana Warszawa nie musi okazać się wcale dla Państwa tak trudnym zadaniem. Istnieje wiele placówek wykonujące to badanie, jednak warto popatrzeć na opinie o danej placówce. Ceny badania kolana Warszawa rozpoczynają się od około 200 -250 złotych wzwyż. W większości przypadków nie wymagają dużo wcześniejszych zapisów.

Usg kolana Warszawa jest wykonywany przede wszystkim w prywatnych oddziałach opieki zdrowotnej, choć oczywiście są również ośrodki oferujące badanie w ramach nfz, jednak należy przygotować się na dużo dłuższy czas oczekiwania.

Czy mieliście Państwo wykonywane kiedyś badanie ultrasonograficzne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here