Jak czyścić grobowiec?

0
1809

Rozlany i zastygnięty wosk ze znicza, nieestetyczne plamy, trudne do usunięcia kropki pozostawione po wyschniętym deszczu, brud przyniesiony przez wiatr, błoto – z tym wszystkim spotyka się każdy, kto regularnie odwiedza grób bliskich. Nie musisz posiadać specjalistycznych i co za tym idzie drogich preparatów, aby raz na zawsze pozbyć się niechcianych pamiątek po zeszłorocznej zimie, czy ciężkich do zlikwidowania zacieków. Poniżej przedstawimy kilka skutecznych wskazówek, jak gruntownie wyczyścić rodzinna mogiłę, nie psując jednocześnie naturalnego budulca z jakiego stworzony został nagrobek.

Granit

Do pielęgnacji granitu zaleca się stosować przede wszystkim miękkie w dotyku szmatki, które nie doprowadzą do zarysowania delikatnej powierzchni płyty nagrobnej. Granit, niezależnie w zasadzie od jego odmiany, uchodzi za tworzywo dość twarde, które cechuje się sporą odpornością mechaniczną, ale jednak przez zbyt mocne tarcie czy zastosowanie chropowatych powierzchnią, często drucianych i szorstkich szczotek możemy doprowadzić do nieładnie prezentujących się zarysowań, których usunięcie nie będzie możliwe. Najlepsze będą szmatki z mikrofibry, która zamoczona w gorącej wodzie z niewielką ilością płynu do naczyń bądź mydła w płynnej postaci pozwoli skutecznie wyzbyć się plam z wosku. Co więcej, warto korzystać ze specjalistycznych preparatów przeznaczonych typowo do czyszczenia granitowych nagrobków. O tym, które z dostępnych na rynku środków chemicznych rzeczywiście dobrze sprawdzą się w przypadku granitu ciężko wiedzieć bez przetestowania, dlatego wartym rozważenia rozwiązaniem jest również zlecenie fachowego czyszczenia doświadczonym zakładom funeralnym typu marka Jakubisiak, która w swej szerokiej gamie różnorodnych usług proponuje klientom m.in. całoroczną bądź jednorazową opiekę nad grobami.

Lastryko

Do popularnych materiałów nagrobnych zalicza się także tworzywo zwane lastryko, po które w Polsce sięga się niezwykle często ze względu na jego stosunkowo niewysoką cenę, zwłaszcza gdy porównujemy ten typ surowca ze szlachetnym kamieniem typu marmur czy wcześniej omówiony granit. Jeśli chodzi o pielęgnację lastryko, to jest ona zupełnie inna niż surowców naturalnych, ponieważ lastryko jest odporne na szorowanie, więc w tym przypadku swobodnie możemy korzystać z mocniejszych detergentów. Spodziewane efekty przyniosą mieszanka wody i sody oczyszczonej albo proszku do pieczenia, amoniak a nawet denaturat. Gdy chodzi nie tyle o usuwanie zabrudzeń na płycie pomnika czy śladów po zaschniętym wosku, a porastające grobowiec rośliny, wskazane jest zastosowanie twardej szczotki lub druciaka. Jeżeli mimo wszystko mamy obawy przed uszkodzeniem nagrobka, również eksperci z firm typu już parokrotnie wymieniana marka Jakubisiak, podejmą się opieki nad grobami i wrastającym mchem czy dziko porastającymi bylinami trudnymi do wyplewienia bez specjalistycznego sprzętu czy fachowych środków chemicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here