zabawy dla przedszkolaka w domu
fot. pixabay

Zabawy dla przedszkolaka w domu polegają nie tylko na włączeniu mu bajek lub układaniu klocków. Warto sięgnąć dalej i rozwinąć w maluchu chęć odkrywania, poszerzania horyzontów i doświadczania czegoś zupełnie nowego. Do tego celu wykorzystaj kreatywne zabawy, do których najczęściej będziesz potrzebować tylko… chęci i czasu! Zabieramy się do zabawy!

Spis Treści

Dziecko – to priorytet!

Jeśli chcesz, aby Twój maluszek prawidłowo się rozwijał, a gdy pójdzie do szkoły, był bystry, inteligentny i potrafił się skupić, warto poświęcić mu czas. Bardzo ciekawym i godnym naśladowania sposobem na to, aby Twoje dziecko prawidłowo się rozwijało, jest nauka poprzez zabawę. Koronawirus uziemił nas w domach, ale nie pozbawił wyobraźni!

dziecko bawi się lalkami w domku dla lalek
fot. pixnio

Zabawy dla przedszkolaka w domu – co wybrać?

Wpisując w internecie tę frazę, można spotkać kilkaset różnych propozycji, ale z reguły nie wnoszą one nic znaczącego w rozwój dziecka. Warto sięgać po taki sposób spędzania wolnego czasu, który będzie wpływał na maluszka.

  1. Zrób to sam! To zawsze bardzo dobra okazja do tego, aby móc rozwinąć w dziecku manualne zdolności. Dzięki temu Ty możesz przekonać się, czy lepiej idzie mu w malowaniu, wyklejaniu, układaniu czy nawlekaniu! Za kilka tygodni Wielkanoc. Możesz zaproponować dziecku, aby zrobiło świąteczną kartkę DIY. Przy okazji możesz przeprowadzić krótką lekcję na temat tradycji wręczania prezentów, wyjaśniając, kiedy można komuś coś sprezentować, jakie zwyczaje obchodzi się w Waszym regionie. Oczywiście każdą taką pracę dziecko powinno wykonywać pod nadzorem dorosłego 😊
  2. Twórcze malowanie! Zaproponuj dziecku, aby namalowało obraz związany z czymś konkretnym np. wiosną, owocami, zwierzątkiem lub Waszą rodziną. Zapewnij maluszka, że bardzo zależy Ci na tym obrazie i z wielką chęcią powiesisz go w honorowym miejscu w domu. Zobaczysz, jak to zadziała!
  3. Historyczne spotkanie. To wprawdzie bardziej zabawa dla nieco starszych dzieci, ale w przypadku przedszkolaków zamiast postaci historycznych, możesz użyć postaci z bajki. Chodzi w niej o to, że uzgadniacie, że danego dnia będziecie zachowywać się i wyglądać jak dana postać z kreskówki. Najlepiej byłoby, gdyby wszyscy domownicy dostosowali się do tych zasad!
  4. Gotowanie. Oczywiście nikt nie ma na myśli tego, że Twój przedszkolak ma sam ugotować obiad, ale możesz zaprosić go do kuchni, aby wykonywał proste czynności w czasie, gdy Ty będziesz robić te nieco trudniejsze 😛 Możecie zabrać się np. za pieczenie ciasteczek lub robienie owocowej sałatki
  5. Teatr. Zrób razem z dzieckiem postaci z jego ulubionej bajki (wytnijcie je z papieru i pomalujcie odpowiednio), wykorzystajcie to, co macie w domu do tego, aby zrobić kurtynę. Zaproście domowników na przedstawienie. Ty będziesz czytać, a Twoje dziecko będzie pokazywać przez „okienko”, które wcześniej zrobiliście, całą historię. Zabawa na całego!
  6. Cień. Połóż duży papier białego papieru w pokoju, w którym świeci słońce. Na nim niech znajdą się ulubione figurki zwierząt Twojego malucha, które rzucają cień na papier. Teraz kredki w dłoń i czas na odrysowanie cieni z ukochanych zabawek. Proste i genialne, prawda?!
dziewczynka i chłopczyk bawią się siedząc na kanapie
fot. pxhere

A jakie są Twoje ulubione zabawy dla przedszkolaka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here