Jak czyścić zlew granitowy
fot. Pexels

Jak czyścić zlew granitowy, aby nie naruszyć jego struktury i żeby wyglądał jak nowy przez długi czas? Nie jest to proste zadanie, ale możliwe do zrealizowania, a wszystko dzięki kilku zasadom, które warto poznać i wprowadzić w życie.

Spis Treści

Zlewozmywak granitowy – wady i zalety

Na pewno zgodzicie się z nami, że granit jest modny i wiele osób decyduje się na niego, gdy urządza swoją kuchnię. Wygląda bardzo elegancko, nowocześnie i ze smakiem, ale nie tylko o sam wygląd przecież chodzi. Granit jest bardzo wytrzymały i naprawdę trzeba się postarać, aby go uszkodzić. Poza tym jest odporny na wysokie temperatury i można śmiało położyć na nim gorący garnek lub przelewać nad nim wrzątek.

Jednak wad też mu nie brakuje! Przede wszystkim widać na nim wszelakiego rodzaju zabrudzenia, zacieki z kamienia i wody. Niestety trzeba regularnie dbać o ten element, aby mógł pozostać w idealnym stanie na lata. Zniechęcać może także cena – mały granitowy zlew może kosztować 350,
złotych, a za duży z baterią trzeba zapłacić nawet 900 złotych.

kuchnia urządzona w stylu nowoczesnym w ciemnych kolorach
fot. Pexels

Jak czyścić zlew granitowy?

Wprawdzie zacieki pojawiają się często, ale nie musisz się niepokoić tym, że ich nie usuniesz. Jest na to kilka sprawdzonych, babcinych sposobów, dzięki którym zlew będzie znów lśnić. Takie triki na sprzątanie to sama przyjemność!

  • Soda oczyszczona – bez tego produktu nie wyobrażamy sobie już sprzątania – idealnie sprawdzi się w kuchni, ale i w łazience, gdy nie wiesz, jak wyczyścić fugi. Jeśli chcesz zadbać o zlew za pomocą sody, wystarczy, że wymieszasz ją z odrobiną wody – tak, aby powstała papka. Nałóż ją na miękką ściereczkę lub gąbkę i delikatnie wyczyść zlew. Pozostaw mieszankę na 15 minut i spłucz ciepłą wodą. Soda w połączeniu z octem sprawdzi się także w udrażnianiu rur w zlewie
  • Ocet jabłkowy/zwykły – Kolejny sprawdzony i do tego prosty sposób na pozbycie się zacieków i kamienia. Tym razem w roli głównej ocet (może być jabłkowy, choć lepszy będzie zdecydowanie zwykły), który potrafi wybawić z opresji! Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1 i wylej na zlew – najlepiej zatykając odpływ. Po chwili za pomocą miękkiej ściereczki wyczyść granit. Na koniec spłucz wszystko letnią wodą i wytrzyj do sucha.
  • Płyn do mycia naczyń – nie tylko soda oczyszczona i ocet jabłkowy sprawdzą się w walce z zaciekami. Najzwyklejszy płyn to także dobre rozwiązanie, od którego tak naprawdę powinno zaczynać się każde czyszczenie zlewu
kuchnia urządzona w szarych kolorach
fot. Pexels

Jak dbać o zlew granitowy?

Najlepiej na koniec dnia przemywać zlew ciepłą wodą z płynem do naczyń. Staraj się nie pozostawiać w zlewie brudnych naczyń, które mogą powodować zacieki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here