Jak dopasować oświetlenie do wnętrza

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wnętrza w świetle świec prezentują się tak przytulnie i nastrojowo? A może zachwyca cię widok wieczornego oświetlonego balkonu? Ogromną rolę w uzyskaniu takiego efektu odgrywa właściwie dobrane oświetlenie. Mamy dobrą wiadomość! Możesz z powodzeniem osiągnąć podobny rezultat w sypialni, salonie, łazience – w każdym pomieszczeniu, które chcesz zaaranżować na nowo. Jak to zrobić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przede wszystkim.

Oczywiście, bardzo trudno jest zebrać w krótkim tekście wszystkie ważne wytyczne i zasady, którymi rządzi się oświetlenie wewnętrzne, a często także i oświetlenie zewnętrzne, a szeroki wybór lamp w sklepach dodatkowo tego zadania nie ułatwia. Poniżej znajdziesz natomiast kilka ogólnych podpowiedzi, którymi warto się kierować.

Lampy sufitowe, lampy ścienne i lampy stojące – postaw na różnorodność

Kiedy odwiedzasz sklep z oświetleniem, z pewnością szybko zauważysz, jak wiele opcji masz do wyboru. Znajdziesz tam lampy wiszące, stojące, mocowane na suficie lub w ścianie, a niekiedy nawet w podłodze… To bardzo korzystna sytuacja, gdyż już dawno przeminęły czasy, w którym w pokoju pojawiał się jeden, centralnie zawieszony żyrandol, a ewentualnym dodatkowym źródłem światła były lampki nocne czy lampka na dziecięcym biurku. Dzisiaj sklep z oświetleniem oferuje ogromny potencjał aranżacyjny.

Urządzając jakiekolwiek wnętrze: salon, sypialnię, kuchnię, przede wszystkim postaw na światła punktowe. Nie tylko posłużą one jako oświetlenie dekoracyjne, ale szybko odkryjesz również ich praktyczne zastosowanie. Dodatkowo odpowiednie oświetlenie wyeksponuje walory pomieszczenia.

Jaka barwa światła będzie najlepsza?

Prócz tego, że wybrane lampy różnią się wzornictwem – co niewątpliwie jest bardzo istotne z punktu widzenia wystroju wnętrz – mogą emitować światło o różnej mocy i różnej barwie. Do produktów oświetleniowych możesz dopasować żarówki o różnym zabarwieniu. Pamiętaj, że ciepłe światło wprowadzi do wnętrz wrażenie komfortu, natomiast to chłodniejsze, często wybierane jako nowoczesne oświetlenie, pobudza.

Jak przełożyć tę wiedzę na konkretne rozwiązania? Z reguły oświetlenie ogólne ma charakter cieplejszy, zaś to przeznaczone do pracy czy skupienia – chłodny.

Lampy a funkcja pomieszczenia

Kiedy urządzasz pokój dzienny, salon, jadalnię, możliwości aranżacyjne w odniesieniu do oświetlenia są ogromne. Stwórz kombinację światła sufitowego z punktowymi, sięgając po kinkiety czy lampy stołowe. Ciekawym wyborem są lampy podłogowe, emitujące światło rozproszone w kierunku sufitu. W sypialni natomiast dobrze wykorzystać moc budowania nastroju poprzez oświetlenie. Zrezygnuj z mocnych świateł. Postaw na klimatyczne lampki nocne, ścienne czy podłogowe.

W kuchni i łazience sprawdzi się precyzyjne światło punktowe, dobrze doświetlające blaty robocze czy miejsca do robienia makijażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here