Jak wybrać kancelarię prawną z doświadczeniem w sprawach karnych

Przemyślany wybór adwokata od spraw karnych ma ogromne znaczenie. I to obojętnie, po której stronie stoisz – jesteś oskarżonym lub podejrzanym czy może poszkodowanym, który chce doprowadzić do należytego ukarania sprawcy. W każdym takim przypadku zależy Ci, by sprawę poprowadził „dobry adwokat”. Ale co to właściwie oznacza? 

Spis Treści

Czy każdy adwokat skutecznie poprowadzi Twoją sprawę karną? 

Słowo „adwokat” kojarzy się przede wszystkim ze sprawami karnymi. Jednak przekonanie to niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Sam fakt, że ktoś jest adwokatem, jeszcze nie oznacza, że ma ogromne doświadczenie w sprawach karnych. Wprawdzie na pewno na studiach i aplikacji zetknął się z prawem karnym. Nie oznacza to jednak, że podczas dalszej drogi zawodowej skupił się właśnie na tej gałęzi prawa.

Obecnie coraz więcej prawników stawia na specjalizację, w myśl zasady, że nie da się być specjalistą od wszystkiego. A że adwokaci mają dużo możliwości do wyboru, z pewnością nie każdy z nich zdecyduje się akurat na prawo karne. Z tego powodu możesz trafić na wiele kancelarii adwokackich, które – mimo tego, że zrzeszają w swoich szeregach adwokatów – nie prowadzą spraw karnych, a np. sprawy rodzinne, a karnymi nie zajmują się w ogóle albo robią to raczej okazjonalnie.

Jak w takim razie wybrać adwokata do prowadzenia sprawy karnej? Sprawdź, co mówią o nim inni

Skoro samo słowo „adwokat” figurujące przy nazwisku jeszcze nie przesądza o tym, że dany prawnik skutecznie poprowadzi Twoją sprawę karną, to pojawia się pytanie – jak w takim razie dokonać wyboru?

Pierwsza kwestia: rekomendacje. Możesz popytać wśród rodziny i znajomych, czy nie znają kogoś, kto dobrze odnajduje się w sprawach karnych. Z naciskiem na „sprawy karne”, bo to, że dany adwokat pomógł Twojemu przyjacielowi w skomplikowanej sprawie rodzinnej, nie oznacza od razu, że tak samo poradzi sobie w innej gałęzi prawa. I to nawet jeśli prawo karne również figuruje na jego stronie jako jedna ze specjalizacji.

adwokat

Może jednak nie chcesz mówić o sprawie karnej Twojej lub bliskiej Ci osoby, a może po prostu nie masz w swoim gronie nikogo, kto mógłby Ci polecić adwokata-karnistę. Na szczęście w erze internetu z pomocą przychodzą opinie. Tu jednak kolejna ważna uwaga – te na stronie konkretnego adwokata na pewno będą w 100% pozytywne. Zajrzyj więc do opinii w wizytówce Google. Oczywiście pod warunkiem, że dana kancelaria ją prowadzi.

Zajrzyj na stronę internetową i sprawdź, co mówi o danym prawniku

Jeśli masz już wybranych kilka potencjalnych kancelarii, które mogłyby poprowadzić Twoją sprawę karną, dalszej selekcji dokonasz, zaglądając na ich stronę internetową. W pierwszej kolejności zapoznaj się z ofertą. Sprawdź:

  • Czy znajdują się w niej sprawy karne;
  • Jeśli tak – czy oferta nie jest nadmiernie rozbudowana – jeden prawnik nie może być specjalistą od wszystkiego, więc to powinno wzbudzić wątpliwości, czy należycie poprowadzi Twoją sprawę.
  • Jeśli oferta jest mocno rozbudowana – sprawdź, ilu adwokatów pracuje w kancelarii: być może każdy z nich jest wyspecjalizowany w innych dziedzinach, a co za tym idzie sam fakt szerokiego wachlarza usług nie oznacza, że Twoja sprawa karna nie zostanie poprowadzona na eksperckim poziomie.

Doświadczenie adwokata i ogólne wrażenie

Pamiętaj też, że sprawy karne w dużej mierze związane są z obecnością na sali sądowej. Właśnie dlatego bycie procesualistą, czyli prawnikiem specjalizującym się właśnie w opracowywaniu strategii procesowej i reprezentowaniu klientów przed sądem, ma ogromne znaczenie.

Przewidywanie ruchów drugiej strony, zgłaszanie odpowiednich wniosków, szybkie reakcje na rozgrywające się wydarzenia – to umiejętności, które nabywa się poprzez doświadczenie. Jeśli więc dany prawnik podkreśla, że jest procesualistą, robi to nie bez powodu – to znak, że jest właściwą osobą do powierzenia mu sprawy sądowej.

Ale wspomniane doświadczenie i specjalizacja to wciąż nie wszystko. Zwróć jeszcze uwagę na to, jakie wrażenie wywiera na Tobie prawnik. Czy jego sposób komunikacji Ci odpowiada? Czy wzbudza Twoje zaufanie? Czy będziesz czuć się bezpiecznie, powierzając mu swoją sprawę? To kwestie, które również mają duże znaczenie i również nie powinny pozostawać bez wpływu na Twój wybór. Tutaj trudno jednak o konkretne, ścisłe kryteria. Jeśli więc kilku prawników spełni wszystkie poprzednie warunki i wyboru trzeba będzie dokonać subiektywnie, zaufaj swojej intuicji – to, jak czujesz się w relacji klient-adwokat, też ma znaczenie.

Artykuł powstał we współpracy z adwokatem Piotrem Sikorskim z adwokacisikorscy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here