Jak opróżniać szambo na działce

Bezodpływowy, szczelny zbiornik na ścieki, popularnie nazywany jest szambem. Jego regularne opróżnienia najczęściej odbywa się przy pomocy specjalnych wozów asenizacyjnych, wyposażonych w motopompę i stalowy zbiornik, do którego trafiają pompowane z szamba fekalia, a następnie wywożone są do oczyszczalni ścieków. Czasami jednak może się zdarzyć, że we własnym zakresie będziemy musieli opróżnić szambo na swojej działce. Może się tak zdarzyć np. w przypadku napłynięcia do niego wód opadowych lub kiedy konieczne stanie się przepompowanie ścieków do innego zbiornika, by zrobić miejsce w szambie.

Spis Treści

Od czego rozpocząć opróżnianie szamba?

W jaki sposób wykonać opróżnianie szamba samodzielnie? Do tego celu potrzebne są  pompy zatapialne do ścieków, np. model https://www.dostudni.pl/pompa-zatapialna-do-sciekow-sn-450-ibo-230v-nowy,id5989.html.

Budowa szamba obejmuje specjalne otwory rewizyjne, przez które można do wnętrza wprowadzić wąż ssący lub pompę zatapialną. Są to specjalne pompy zasilane elektrycznie, których konstrukcja przystosowana jest do pompowania fekaliów. W odróżnieniu od tradycyjnych pomp do wody czystej, ich obudowa jest wykonana ze stali kwasoodpornej, która nie wchodzi w reakcję z toksycznymi i żrącymi związkami, mogącymi występować w szambie. Ponadto sama konstrukcja wewnętrzna pompy jest dostosowana do specyfiki działania. Znajdujące się w fekaliach zanieczyszczenia i osady, nie zagrażają mechanizmowi i nie będą powodować zatarcia się pompy. Wybierając pompę, która ma nam pomóc w opróżnianiu szamba, należy się kierować kilkoma parametrami:

  • zasilanie — nieczystości ciekłe mogą być z powodzeniem usuwane pompami 230 V;
  • moc — głęboko zakopane zbiorniki betonowe lub z tworzywa sztucznego, wymagają użycia mocniejszych pomp, które będą w stanie wypompować ścieki na większą wysokość;
  • zabezpieczenia — opróżnianie zbiorników bezodpływowych warto wykonywać pompami, które są wyposażone w zabezpieczenia przed pracą na sucho;
  • długość kabla zasilającego — bezpieczne użytkowanie pompy wymaga wybrania modelu, który ma wystarczająco długi kabel zasilający.

Pompy spełniające te warunki można znaleźć na stronie https://www.dostudni.pl/

W opróżnianiu szamba pomagają automatyczne pompy pływakowe

O ile okazjonalne opróżnianie szamba przy pomocy pompy do ścieków może odbywać się poprzez ręczne włączenie, o tyle, gdy pojemność szamba jest niewielka, lepszym rozwiązaniem są pompy zatapialne z pływakiem. Jest to element unoszący się na lustrze cieczy, który wraz z podnoszeniem się stanu, spowoduje uruchomienie pompy i opróżnianie szamba. Aby to zadziałało, pompa powinna być na stałe podpięta do zasilania elektrycznego.

Czy każde szambo można opróżniać w ten sposób?

Oczywiście, że nie. Po napełnieniu zbiornika na ścieki w domu jego opróżnianie powinno być wykonane przez profesjonalną firmę. Nieco inaczej może to wyglądać w przypadku ogródków działkowych. Dla wygody ich użytkowników mogą znajdować się na nich zakopane zbiorniki na fekalia bytowe. Opróżnianiem szamba w takim przypadku zajmuje się właściciel ogródka.

W większości przypadków na terenie ogródków znajdują się kolektory ściekowe, prowadzone w ciągu dróg i alejek. Służą one do odprowadzania ścieków z działek, przy pomocy pomp i węży. Końcówka węża jest wówczas umieszczana w otworze studzienki, a pompa tłoczy do niej ścieki. W przypadku nisko posadowionych zbiorników konieczność ich pełnego opróżniania pojawia się przed zimą. Pozostawienie ścieków w szambie mogłoby grozić ich zamarznięciem. Jeżeli byłyby to zbiorniki z tworzyw sztucznych, mogłoby dojść nawet do ich uszkodzenia i rozszczelnienia, co będzie się wiązać z dużymi wydatkami.

Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, sprawdź wpis o tym, jak wybrać odpowiednią pompę na działkę: https://archiweb.pl/aktualnosci/jaka-pompe-wybrac-na-dziake-1279/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here