Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie

Małe mieszkania są problemem, z którym zmaga się większość Polaków. Niewielkie lokale były budowane przez większość PRL-u, a obecnie wysokie ceny za metr kwadratowy sprawiają, że młodzi ludzie decydują się głównie na zakup mieszkań o powierzchni do 50 m2. Dobrym tego przykładem są mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie. Jeżeli i Ty kupujesz małe mieszkanie, sprawdź, jak optycznie je powiększyć.

  1. Jasne kolory to podstawa!
  2. Dbałość o oświetlenie kluczem do sukcesu
  3. Minimalizm w małym mieszkaniu

Niewielkie mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie i innych dużych miastach wymuszają na Polakach stosowanie przemyślanych rozwiązań podczas aranżowania poszczególnych pomieszczeń. Dzięki funkcjonalnym projektom nie tylko optymalnie wykorzystuje się dostępną przestrzeń, ale i dba się o jej optyczne powiększenie. Sprawdź, jak poradzić sobie z aranżacją małego mieszkania.

Jasne kolory to podstawa!

Jasne barwy to podstawa w aranżacji małych mieszkań. Biel, beż, pastele, różne odcienie szarości oraz jasne drewno optycznie powiększa każdą przestrzeń. Ciemne kolory sprawiają natomiast, że pomieszczenia wydają się o wiele mniejsze. Aby stworzyć atrakcyjną wizualnie aranżację, nie trzeba jednak stawiać jedynie na biel. Bez przeszkód można łączyć ją z ciekawymi akcentami w wyrazistych kolorach, które sprawiają, że wnętrza nabierają oryginalnego charakteru.

Jeśli chodzi o małe mieszkania rynek pierwotny Warszawa w nie obfituje, dlatego większość wizualizacji nowych lokali jest utrzymana właśnie w jasnej kolorystyce. Projektanci wnętrz polecają, by stawiać na maksymalną ilość jasnych barw w każdym pomieszczeniu, dlatego w ich pomysłach dominuje styl minimalistyczny i skandynawski. Oba style znakomicie wpisują się w charakter małych wnętrz i pomagają w ich funkcjonalnym urządzaniu.

Dbałość o oświetlenie kluczem do sukcesu

W małych wnętrzach szczególnie ważne jest światło. Światło sprawia, że pomieszczenia wydają się większe niż w rzeczywistości. Ślepe kuchnie, łazienki bez okien i pokoje z ekspozycją okien na wschód lub północny-wschód są słabo doświetlone przez słońce, dlatego konieczne jest zastosowanie w nich dodatkowych źródeł światła. Oświetlenie w postaci lamp sufitowych, kinkietów, plafonów oraz taśm LED jest w tym przypadku niezastąpione. Dodatkowe źródła światła mogą stanowić świece oraz lampiony, które pozwalają stworzyć przyjemny klimat wieczorem lub w nocy, gdy potrzebuje się jedynie subtelnego, rozproszonego oświetlenia.

Oświetlenie nie wystarczy jednak, by optycznie powiększyć przestrzeń w wystarczającym stopniu. W małych mieszkaniach z rynku pierwotnego na terenie Warszawy warto zastosować również elementy odbijające światło z lamp oraz promienie słoneczne. Taki efekt uzyska się, wybierając białe, błyszczące fronty mebli oraz zawieszając na ścianach lustra.

Minimalizm w małym mieszkaniu

W małych mieszkaniach z rynku pierwotnego w Warszawie nie ma miejsca na przesadę. Minimalizm pomaga zaaranżować przestrzeń bez zagracania jej nadmiarem mebli, sprzętów i dodatków. Jednocześnie w minimalistycznych aranżacjach jest miejsce na wszystko – meble są pojemne i zapewniają dużo miejsca do przechowywania, a dostępne przestrzenie, luki i wnęki są maksymalnie wykorzystane. Dzięki takiemu podejściu do tworzenia projektów mieszkań, nawet małe lokale wydają się optycznie większe, co sprawia, że przebywanie w nich jest o wiele przyjemniejsze. Co ważne, funkcjonalne i pojemne meble są łatwo dostępne, dlatego bez trudu stworzy się z ich pomocą przemyślaną aranżację w minimalistycznym stylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here