terrarium

Kiedy stoimy przed wyborem pierwszego terrarium, możemy poczuć się lekko zagubieni. W końcu zwierzęta egzotyczne mają inne wymagania aniżeli ryby czy inne domowe zwierzęta. Zatem nieodłącznym elementem ich hodowli jest specjalne terrarium. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na dany model?

  1. Terrarium to nie to samo co akwarium
  2. Niejedno oblicze terrarium
  3. Niezbędne dodatki

Spis Treści

Terrarium to nie to samo co akwarium

Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z terrarystką, różnica pomiędzy terrarium a akwarium może się wydawać niewielka. Czy jednak w obu możemy umieścić żółwia, czy kameleona? Jak się okazuje, jest wiele różnic między terrarium i akwarium i nie możemy wykorzystywać ich wymiennie.

Chcąc zapewnić jak najlepsze warunki naszemu gadowi, powinniśmy zakupić dla niego odpowiednie terrarium. To właśnie ono, w przeciwieństwie do akwarium, zapewni nam wystarczającą wentylację. Oprócz tego warto zwrócić uwagę jego wielkość, aby nasze zwierzę mogło w nim wygodnie przebywać.

Niejedno oblicze terrarium

W zależności od naszego budżetu oraz poczucia estetyki możemy wybierać pomiędzy różnymi terrariami. Różnią się one nie tylko wielkością, ale także wykonaniem oraz zastosowanym materiałem. Do najczęściej spotykanych modeli zaliczamy:

– terraria szklane – z całą pewnością należą do klasyki gatunku. Ze względu na przezroczyste ściany, możemy je dowolnie przyozdobić, jak też doglądać zwierzęta z każdej strony. Miejmy jednak świadomość, że terrarium wykonane ze szkła będzie dość ciężkie. Jego cena również nie będzie należała do najtańszych.

– terraria z tworzywa sztucznego – jeśli zależy nam na lekkim i tanim terrarium, warto zdecydować się na modele wykonane z tworzyw sztucznych. Są one również przezroczyste, a do tego nie sprawiają problemu z czyszczeniem.

– zabudowane terraria – istnieje również możliwość wykonania terraria pod zabudowę, aby jeszcze lepiej dopasować je do pomieszczenia. Żeby osiągnąć estetyczny efekt, warto zastosować szklane szyby. Minusy? Przede wszystkim nie mamy pełnej kontroli nad tym, co się dzieje w środku. Miejmy pod uwagę również brak wodoodporności. Zabudowane terrarium nie sprawdzi się w przypadku zwierząt, które wymagają dużej wilgotności powietrza.

Niezależnie od naszych preferencji, warto zakupić dany model w sprawdzonym miejscu, jak terrarium w sklepie zoologicznym ZooArt.

Niezbędne dodatki

Wybrane terrarium możemy dowolnie przyozdobić. W tym celu posłużą nam dedykowane dodatki. Dzięki nim nasze zwierzęta będą miały miejsce, aby się schronić, co wpłynie na ich komfort. Dlatego niezbędne jest, aby zakupić grzałkę, która będzie źródłem światła, jak też piasek, mech oraz korę, czy też higrometr do pomiaru wilgotności.

Hodowla płazów i gadów to hobby niejednej osoby. Z uwagi jednak na inne wymagania, jakie mają egzotyczne zwierzęta, należy wybrać specjalistyczne terrarium, w którym będą mogły dobrze się czuć. Odpowiednio dobrane modele będą nie tylko wygodnym domem dla nich, ale także niezwykłą ozdobą w naszym mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here