opryszczka

Czym jest i jak powstaje opryszczka? Opryszczka jest wynikiem infekcji wirusem Herpex simplex (HSV). Do zakażenia może dojść na drodze bezpośredniego kontaktu z wydzieliną pęcherzyków lub śliną osoby zarażonej, np. w wyniku pocałunku lub korzystania ze wspólnych przedmiotów. Taka forma transmisji jest charakterystyczna przede wszystkim dla HSV typu 1. Do zakażenia HSV-2 predysponują głównie kontakty seksualne z nosicielem. Istnieje również ryzyko wystąpienia postaci okołoporodowej, związanej z kontaktem noworodka z wykwitami chorobowymi na narządach płciowych matki.

Jedną z cech zakażenia wirusem opryszczki jest jej nawrotowość oraz występowanie okresów latencji związanych z brakiem charakterystycznych zmian chorobowych. W tym czasie wirus jest stale obecny w organizmie pacjenta i bytuje w jego zwojach nerwowych. Wywołanie objawów jest związane z zadziałaniem czynnika wyzwalającego, do którego można zaliczyć wyziębienie lub przegrzanie organizmu, a także różnego rodzaju infekcje. Sytuacje te prowadzą to do osłabienia odpowiedzi immunologicznej oraz do pojawienia się symptomów.

Do objawów opryszczki zaliczamy zmiany drobnopęcherzykowe na rumieniowej podstawie. Początkowo wykwity są wypełnione surowiczą treścią, następnie ropną. Ostatecznie dochodzi do powstania strupów. Zmianom tym może towarzyszyć pieczenie lub nieznaczna bolesność. Okres objawowy jest dość krótki i wynosi zazwyczaj 6-10 dni. Wykwity skórne najczęściej zlokalizowane są w obrębie twarzy, warg oraz błon śluzowych jamy ustnej (HSV-1). Zmiany opryszczkowe mogą pojawić się również w okolicy narządów płciowych oraz odbytu (HSV-2). Choć w zdecydowanej większości przypadków zakażenie wirusem opryszczki ograniczone jest jedynie do powstawania zmian na skórze i błonach śluzowych, to zdarzają się znacznie poważniejsze powikłania. Należą do nich: zajęcie rogówki oka z ryzykiem uszkodzenia wzroku, zakażenia narządowe lub opryszczkowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Opryszczka – leczenie

Leczenie opryszczki obejmuje przede wszystkim stosowanie środków łagodzących objawy oraz posiadających właściwości wysuszające (np. pasta cynkowa). Dodatkowo stosuje się leki przeciwwirusowe (acyklowir) w postaci maści lub żelu, które wykazują działanie miejscowe. W przypadku infekcji bardziej uporczywych i o cięższym przebiegu pacjentowi podaje się środki ogólnoustrojowe.

Innowacyjnym sposobem walki z opryszczką jest ledoterapia. Jej działanie polega pobudzaniu komórek do produkcji włókien kolagenowych oraz elastyny. Powoduje znaczną poprawę ukrwienia oraz odżywienia skóry. Dodatkowo zabieg ten ma na celu stymulację układu immunologicznego pacjenta, co ma ogromne znaczenie w zwalczaniu wirusa. Ledoterapia jest metodą bezbolesną o niewielkim ryzyku działań niepożądanych. Poza leczeniem opryszczki znajduje zastosowanie również w walce ze stanami zapalnymi, trądzikiem lub łuszczycą.

Ledoterapia jest jednym z zabiegów wykonywanych w gabinecie medycyny estetycznej Aesthetic Clinic w Poznaniu. Jest to miejsce odznaczające się ogromną dbałością oraz dokładnością, które są niezbędne dla uzyskania maksymalnej skuteczności i satysfakcji pacjenta. Więcej informacji na temat opryszczki oraz jej leczenia można znaleźć pod adresem: wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here