Jak prawidłowo karmić dorosłego kota

Resztki z obiadu dla kota? A może niedojedzona kanapka po dziecku? Przecież kot zje wszystko! Owszem, zje. Jednak to wcale nie wpłynie korzystnie na jego zdrowie. Kocia dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, dopasowana do specyficznych potrzeb czworonoga. Jak prawidłowo karmić dorosłego kota? 

Jak powinna wyglądać kocia dieta?

Prawidłowa dieta kota zależy od kilku czynników. Wśród najważniejszych wyróżnimy wiek, stan zdrowia i ewentualne choroby. Żywienie należy dopasować indywidualnie do każdego zwierzęcia. W przypadku dorosłych, zdrowych kotów wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które pozwolą skomponować pełnowartościowy jadłospis.

Koty są drapieżnikami. W naturalnych warunkach żywią się głównie gryzoniami, kretami, małymi ptakami i ich jajami. Koci organizm przystosowany jest do diety bogatej w białko i tłuszcz. Szczególne znaczenie w kociej diecie ma tauryna, występująca m.in. w mięsie indyczym, morskich bezkręgowcach i rybach. Niedobór tej substancji może prowadzić do poważnych problemów kardiologicznych, trawiennych i innych. 

Wybierając karmę dla kota, przede wszystkim należy kierować się jakością pożywienia. Karma (sucha czy mokra) powinna zawierać jak najwięcej mięsa. W przypadku karmy suchej warto sięgać po produkty bezglutenowe – koty podobnie jak ludzie słabo tolerują gluten. Dobra karma nie powinna zawierać produktów ubocznych z uboju i utylizacji zwierząt, niewiadomego pochodzenia produktów nienazwanych konkretnie, substancji roślinnych zawierających duże ilości skrobi i białka roślinnego (zwłaszcza soi, ziemniaków), olejów roślinnych, nadmiaru błonnika, cukru, konserwantów chemicznych, aromatów, mleka i produktów mlecznych.

Jak często karmić kota?

Kota najlepiej karmić często, ale małymi porcjami. Dobrym pomysłem są 3-4 posiłki dziennie w dawce zalecanej na opakowaniu karmy. Ilość pożywienia może różnić się w zależności od:

  • aktywności zwierzęcia,
  • ilości ewentualnych przekąsek w ciągu dnia,
  • wagi kota.

A co z przysmakami?

Smakołyki mogą stanowić ciekawe urozmaicenie kociej diety. Doskonale sprawdzą się jako „deser” po posiłku lub nagroda po wykonanym zadaniu. Warto mieć jednak na uwadze, że przysmaki powinny stanowić maksymalnie 10% dziennego jadłospisu kota. 

Podobnie jak w przypadku karm należy sięgać po smakołyki o wysokiej jakości, składające się z cennych substancji. Warto postawić na przekąski dopasowane do preferencji zwierzęcia. Wiele kotów szczególnie upodobało sobie paszteciki, chrupiące na zewnątrz i wyjątkowo delikatne, miękkie w środku. 

Kocia dieta – złote zasady

Krótko podsumujmy sobie wszystkie informacje. W kocim jadłospisie powinno znaleźć się dobrej jakości pożywienie, zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a zwłaszcza pełnowartościowe białko. Karma nie może zawierać wzmacniaczy smaku, konserwantów czy innych sztucznych dodatków. 

Kocia dieta powinna być dopasowana do potrzeb zwierzęcia i odpowiednio zróżnicowana – mogą znaleźć się w niej zbilansowane smakołyki, które zaspokoją gusta największych smakoszy. 

Karma dla kota powinna pochodzić od renomowanych marek, które wykorzystują wyłącznie najlepsze, starannie wyselekcjonowane składniki do produkcji swoich karm. Szeroki wybór takich produktów oferuje sklep internetowy Zoona.pl. W jego asortymencie znaleźć można żywienie i przysmaki dla kota pochodzące od takich firm jak Hill’s, Carnilove oraz VETIQ. Propozycją są karmy o różnych smakach, przeznaczone dla kotów dorosłych i kociąt, a także dla osobników z problemami zdrowotnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here