Jak sprawdzić czy srebro jest prawdziwe

Kupowanie srebrnej biżuterii w mało znanym sklepie internetowym lub licytowanie jej na aukcji, zawsze wiąże się z ryzykiem. Nigdy nie wiadomo, czy sprzedawca na pewno jest uczciwy i oferuje wyroby z prawdziwego srebra, czy z jego imitacji. Nie wiesz, po czym poznać prawdziwe srebro? Skorzystaj z jednego z naszych sposobów.

  1. Jak rozpoznać prawdziwe srebro? Za pomocą magnesu

Na rynku aż roi się od kolczyków, bransoletek, łańcuszków i zawieszek, które są wykonane z materiałów świetnie imitujących srebro. Jak można sprawdzić, czy srebro jest prawdziwe? Wystarczy do biżuterii przyłożyć magnes. Srebro nie reaguje na magnes, za to sztuczna biżuteria wręcz przeciwnie. Zatem, jeśli magnes z łatwością przyciąga kolczyki czy naszyjnik to znak, że produkty nie są wykonane z prawdziwego srebra, a jedynie z imitacji tego materiału. Przy wykonywaniu tego rodzaju próby należy jednak uważać na biżuterię, która jest wykonana ze stopu srebra z innymi metalami. Tego rodzaju błyskotki bardzo często nie będą reagować na magnes, mimo tego, że zawartość srebra w produkcie będzie minimalna.

  1. Po czym poznać prawdziwe srebro? Po kolorze

Dokładne oględziny to kolejny sposób na odróżnienie prawdziwego srebra od jego imitacji. Jak można rozpoznać prawdziwe srebro na podstawie oględzin? Należy dobrze przyjrzeć się barwie kolczyków, bransoletki czy łańcuszka. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Sztuczna biżuteria jest zdecydowanie bardziej błyszcząca od bibelotów z naturalnego kruszcu, a przy tym ma cieplejszy odcień. Kolejna rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę to wszelkiego rodzaju przebarwienia. Srebro przechowywane i czyszczone w odpowiedni sposób, (o czyszczeniu srebra można przeczytać tutaj: https://touspolska.pl/blog/jak-czyscic-srebrna-bizuterie/), nie będzie miało przebarwień. Z tego typu „defektami” biżuterii najczęściej mamy do czynienia w przypadku wyrobów posrebrzanych. Wtedy dochodzi do ścierania zewnętrznej warstwy, pod którą zwykle kryje się niskiej jakości metal, który nie jest szlachetny. Jeśli taka biżuteria ma kontakt z wodą, powstają nieestetyczne przebarwienia.

  1. Jak sprawdzić, czy srebro jest prawdziwe? Analizując znaki probiercze

Po czym jeszcze można poznać, że srebro jest prawdziwe? Jeden ze sposobów to przyjrzenie się znakom probierczym umieszczonym na biżuterii. Na biżuterii z prawdziwego srebra najczęściej jest umieszczana próba 925. Jednak znalezienie jej, wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wszystko dlatego, że próby na łańcuszkach czy pierścionkach są bardzo małych rozmiarów. Tym samym, przed oględzinami biżuterii warto zaopatrzyć się w lupę. Co jeśli na biżuterii będzie próba inna niż 925? Wtedy najlepiej sprawdzić oznaczenie w Głównym Urzędzie Miar, który udostępnia listę z miarami biżuteryjnymi. Jeśli próby na tej liście nie będzie, to znaczy, że nie mamy do czynienia z prawdziwym srebrem, a jedynie z jego imitacją.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here