Przygotuj się do budowy domu jesienią

Każdy, kto już posiada działkę budowlaną, projekt domu oraz ma załatwione niezbędne formalności, może zastanawiać się nad tym, czy budowanie domu jesienią jest dobrym rozwiązaniem. Okazuje się, że właśnie w tym okresie można znaleźć dobrą ekipę budowlaną i trochę zaoszczędzić. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat budowy domu jesienią.

Spis Treści

Ogólne zasady budowy domu jesienią 

Rozpoczęcie budowy domu jesienią wiąże się z tym, że część prac zostanie przeniesiona na zimę. Właśnie dlatego warto pamiętać o następujących zasadach:

  • przygotowanie się na zmienne warunki pogodowe,
  • zabezpieczenie przed deszczem tych elementów, które mogą być zniszczone,
  • przygotowanie się na mróz i śnieg,
  • roboty murarskie i żelbetowe powinno się wykonywać w dodatniej temperaturze, a jeśli są mrozy należy dobrać odpowiednią recepturę do zaprawy murarskiej i betonu,
  • prace izolacyjne należy wykonywać w dodatniej temperaturze, dlatego dobrze zostawić je na wiosnę, aby mury i elementy betonowe nabrały odpowiednią wilgotność.

Sprawdź także projekty małych domów tanich w budowie i eksploatacji

Stan surowy zamknięty warto wykonać przed zimą

Rozpoczynając budowę jesienią, należy zabezpieczyć odpowiednie finanse, ekipę i materiały, aby jak najszybciej zrobić stan surowy. Wtedy zalecane jest odczekanie do wiosny, aby dane elementy nabrały odpowiedniej wytrzymałości i uzyskały odpowiednią wilgotność (wyschły) przed przystąpieniem do dalszych robót. Jeżeli bardzo zależy nam na czasie, da się te procesy przyspieszyć, poprzez stosowanie wyższej klasy betonu, lepszej zaprawy murarskiej.

budowa domu

Po wykonaniu stanu surowego ważne jest, aby grzać pomieszczenie od środka i zamontować pochłanianie wilgoci, aby wyciągnąć w sposób mechaniczny wilgoć z elementów. Zalecane jest wykonanie stanu surowego zamkniętego przed zimą, natomiast jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać tego z przyczyn finansowych, technicznych lub roboczych, warto zabezpieczyć dany element, na którym zakończymy, na zimę (przykrycie elementów murowych, żelbetowych folią, plandeką i obciążenie drewnem przed wiatrem). Polecamy także artykuł: Kiedy można rozpocząć budowę domu? Formalności i warunki pogodowe

dom

Otwory okienne i drzwiowe – zabezpiecz je na zimę 

Dobrą praktyką jest zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych na okres zimowy, aby wilgoć nie wpadała do środka. Należy zwrócić uwagę na to, aby na wiosnę otworzyć wszystkie otwory, aby ciepły wiatr wyregulował wilgotność elementów. Po tym należy przystąpić do montażu stolarki okiennej i drzwiowej, a później do kolejnych elementów (instalacje, tynk, wylewka). 

budowa

Harmonogram prac to podstawa

Budowa domu jesienią wiąże się przede wszystkim ze stworzeniem dobrego harmonogramu prac, dostosowanego do zmiennych warunków pogodowych oraz możliwych trudności na swojej drodze. Warto także pamiętać, że w sytuacji, gdy uda się wybrać profesjonalną ekipę budowlaną, to budowa domu pójdzie sprawnie i szybko. Często właśnie w okresie jesiennym można znaleźć świetną ekipę, która ma pozajmowane wszystkie terminy na okres wiosenno-letni. Pod tym względem rozpoczęcie budowy na jesień może być naprawdę dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here