Jak wybrać odpowiedni okap

Okapy to urządzenia wykorzystywane przede wszystkim w kuchni. Pozwalają na łatwe odprowadzanie wszystkich zapachów z parujących potraw. Nieprzyjemne zapachy w efekcie nie będą rozchodziły się po całym pomieszczeniu i możliwe będzie bardziej komfortowe korzystanie z samej kuchni. Wybierając okap warto przede wszystkim skupić się na kilku najważniejszych parametrach, które warunkują zadowolenie z użytkowania danego rozwiązania. Wybrany w prawidłowy sposób okap kuchenny będzie idealnie pasował do konkretnej przestrzeni i sprawdzi się w niej naprawdę świetnie. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze urządzenie do kuchni i przy tym nie przepłacić na jego zakupie.

Spis Treści

Okapy kuchenne – zróżnicowany sposób montażu

Wybierając okapy kuchenne warto zwrócić uwagę na kwestie montażowe. Na rynku dostępne są różne konstrukcje, które charakteryzują się zróżnicowaną wydajnością, a także sposobem odprowadzania nieprzyjemnych zapachów. Znane są przede wszystkim samodzielne urządzenia. Montowane bezpośrednio nad kuchenką lub płytą indukcyjną są podłączone do wentylacji. Sama zasada działania tego rodzaju urządzeń jest bardzo prosta, a nieprzyjemne zapachy są odprowadzane do wcześniej przygotowanego już systemu. Podłączyć okap kuchenny tego typu można jednak tylko w sytuacji, gdy istnieje dojście do wentylacji. W niektórych sytuacjach z różnych powodów to może być utrudnione lub wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji przychodzi z pomocą okap podszafkowy z filtrem węglowym. Jest to konstrukcja, która nie wymaga podłączenia do zewnętrznego systemu odprowadzającego nieprzyjemne zapachy. Urządzenie wystarczy jedynie zamontować pod szafką i umieścić w jej górnej powierzchni otwór. System filtrów oczyści dokładnie powietrze dostające się do okapu. Dzięki temu w twojej kuchni możliwe będzie pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Jednocześnie nie będzie konieczności podłączania sprzętu do wentylacji.

Okap kuchenny dostosowany pod względem mocy

Kolejna kwestia to moc okapu kuchennego. Z reguły im większa tym możliwe efektywniejsze odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów. Najlepsze urządzenia na rynku są w stanie bardzo dobrze radzić sobie z usuwaniem wszelkiego rodzaju pary i są w stanie zapewnić w kuchni szybkie pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. W danych technicznych wszystkich sprzedawanych na rynku okapów można znaleźć informacje na temat ich mocy.

Na efektywność działania wpływa również sama powierzchnia urządzenia. Okapy wyspowe czy okapy kominowe powinny swoimi rozmiarami możliwie maksymalnie odpowiadać wielkości posiadanej kuchenki lub płyty indukcyjnej. Jej dokładne pokrycie sprawi, że wszystkie opary będą kierowane bezpośrednio na urządzenie. Na rynku dostępne są także okapy teleskopowe, które posiadają wysuwany panel. Dzięki temu można dodatkowo zwiększyć ich powierzchnię i w przypadku gotowania wysunąć dodatkowy panel.

Zwróć uwagę na estetykę

Zastanawiając się jaki okap kuchenny wybrać warto także zwrócić uwagę na jego estetykę. Sam sprzęt jest jednym z elementów wyposażenia kuchni i powinien pasować do wystroju przestrzeni. Okapy sufitowe mogą stanowić jedną z dekoracji i mogą nadać kuchni jeszcze lepszej prezencji. W najlepszych sklepach proponowane są okapy w wielu różnorodnych stylach. W efekcie można bardzo łatwo dopasować je do konkretnych oczekiwań i sprawić, że korzystanie z nich będzie przyjemne. Świetne połączenie eleganckiego wyglądu i wysokiej jakości wykonania sprawia, że najlepsze rozwiązania są jak najbardziej warte uwagi i zainteresowanie się takowymi ma bardzo duży sens.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here