urządzenie wielofunkcyjne

Urządzenia wielofunkcyjne, łączące w sobie funkcjonalność skanera i drukarki (a w efekcie również kserokopiarki) to doskonała alternatywa dla zakupu tych urządzeń osobno. Z ich zalet zdaje sobie sprawę coraz więcej osób, o czym świadczy liczba sprzedawanych urządzeń wielofunkcyjnych różnych producentów – każdego roku utrzymuje się ona na bardzo wysokim poziomie. 

W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór urządzeń wielofunkcyjnych, różniących się między sobą takimi cechami jak szybkość pracy, technologia drukowania, rozmiary, obsługiwane formaty papieru czy wreszcie cena. Wybór właściwego modelu może więc być przyczyną wielu trudności. Wybór zaawansowanego modelu w przypadku, gdy wasze potrzeby są niewielkie wiąże się z niepotrzebnym – niekiedy całkiem sporym – wydatkiem. Jeżeli zaś kupicie urządzenie o zbyt małej funkcjonalności lub wydajności, może to być przyczyną wielu frustracji, a czasem nawet niemożliwości realizacji konkretnych zadań.

Przed podjęciem decyzji o zakupie danego modelu, warto więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz zastanowić się, w jakich celach najczęściej będziemy korzystać z urządzenia wielofunkcyjnego. Na podstawie tych wniosków łatwiej wam będzie dobrać właściwe parametry i nabyć odpowiedni dla nas model. By pomóc wam w wyborze, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, przygotowując się do zakupu urządzania.

Urządzenia wielofunkcyjne czy zwykła drukarka? Które rozwiązanie będzie lepsze w domowych warunkach?

Zacznijmy nieco przewrotnie – od upewnienia się, czy w danym przypadku urządzenie wielofunkcyjne rzeczywiście jest potrzebne. Mimo niesłabnącej, dużej popularności zaawansowanych urządzeń, w sklepach nadal dostępne są podstawowe modele, umożliwiające jedynie drukowanie. W niektórych przypadkach mogą one okazać się w zupełności wystarczające. Jeśli wiemy, że nie będziemy skanować żadnych dokumentów ani korzystać z urządzenia jako z kopiarki, warto zdecydować się na klasyczną drukarkę. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na cenę. Podstawowe modele można kupić nawet za mniej niż sto złotych – również w wersji przenośnej. Nie bez znaczenia jest też kwestia rozmiarów – zwykłe drukarki zajmują znacznie mniej miejsca, co ma duże znaczenie np. dla właścicieli małych mieszkań.

Drukarka wielofunkcyjna wygrywa natomiast, jeśli chodzi o funkcjonalność. Poza samym drukowaniem, umożliwia też skanowanie i kopiowanie, a niekiedy też odbieranie faksów, drukowanie na płytach CD i DVD oraz drukowanie zdjęć.

Drukarki laserowe czy drukarki atramentowe? Które rozwiązanie zapewnia lepszą jakość wydruku i niższe koszty?

Wybierając urządzenie wielofunkcyjne, koniecznie zwróćcie też uwagę na to, w jakiej technologii drukuje dany model. Do wyboru jest drukarka laserowa oraz drukarka atramentowa. Urządzenie wielofunkcyjne laserowe są wprawdzie droższe od atramentowych, ale zapewniają wysoką jakość wydruków, szybką pracę i co za tym idzie większą wydajność. Niestety większość podstawowych modeli nie umożliwia drukowania kolorowego, a urządzenia posiadające taką funkcję wyróżniają się dość wysoką ceną.

Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe są przede wszystkim dużo tańsze od laserowych – również jeśli chodzi o eksploatację. Nawet podstawowe modele umożliwiają drukowanie w kolorze, chociaż jeśli decydujemy się na korzystanie z tańszych zamienników tuszów, musimy liczyć się z obniżeniem jakości wydruków. Drukarka atramentowa, w przeciwieństwie do laserowej, może też być użyta do drukowania zdjęć. Niestety urządzenia tego typu mają też pewne wady. Jedną z najważniejszych jest z całą pewnością niska wydajność.

Wybieramy urządzenie wielofunkcyjne. Jak drukować dokumenty – w kolorze czy wersji monochromatycznej?

Niektóre urządzenia wielofunkcyjne pracują wyłącznie w trybie monochromatycznym – dotyczy to przede wszystkim tych drukujących laserowo. Często są one tańsze od swoich kolorowych odpowiedników, zapewniają też tańszą eksploatację. Kiedy warto zdecydować się na ich zakup? Przede wszystkim, jeśli głównym zastosowaniem urządzenia ma być drukowanie dokumentów – na przykład w różnego rodzaju biurach, sekretariatach i kancelariach. Funkcjonalność drukarek monochromatycznych będzie też zadowalająca dla rodziców planujących drukowanie kolorowanek i ćwiczeń dla dzieci lub nauczycieli, instruktorów czy wychowawców przedszkolnych.

Jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne. Jak wybrać drukarkę z wbudowanym skanerem? Najważniejsze parametry

Kupując urządzenie wielofunkcyjne, warto też sprawdzić, jak wypada ono pod względem następujących parametrów:

  • szybkość drukowania: to cecha szczególnie ważna w przypadku urządzeń przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań – np. w biurach obsługujących każdego dnia sporą liczbę dokumentów;
  • rozmiary: zwłaszcza, jeśli drukarkę kupujemy z myślą o użytku domowym i nie mamy dużo miejsca na duży model;
  • dopuszczalne obciążenie: określa ilość dokumentów, jaką w danym okresie może wydrukować urządzenie bez ryzyka szybszego zużywania podzespołów;
  • łączność: poza komunikacją przewodową, wiele modeli łączy się z komputerem przez WiFi lub Bluetooth;
  • rozdzielczość: od niej zależy jakość skanowanych dokumentów;
  • formaty: większość drukarek obsługuje arkusze A4, chociaż niektóre pracują również na A3;
  • markę: kupując urządzenie uznanego producenta, możemy być pewno co do jego wysokiej jakości niezawodności. Dobrymi opiniami cieszą się między innymi modele Brother (dostępne na https://www.euro.com.pl/urzadzenia-wielofunkcyjne,_Canon.bhtml) oraz Canon (do kupienia na https://www.euro.com.pl/urzadzenia-wielofunkcyjne,_Brother.bhtml)

Automatyczny druk dwustronny, kopiowanie i inne funkcje. Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego?

Urządzenie wielofunkcyjne często daje dostęp do funkcji dodatkowych, znacznie poszerzających możliwości danego sprzętu. Chodzi tu między innymi o automatyczne drukowanie dwustronne, drukowanie zdjęć oraz możliwość pracy jako faks. Takie funkcjonalności szczególnie ważne okażą się na pewno w przypadku urządzeń kupowanych do użytku biurowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here