Jak wyczyścić pralkę
fot. pixabay

Jak wyczyścić pralkę, jeśli czujesz dochodzący z niej nieprzyjemny zapach, a ubrania nie dopierają się tak jak kiedyś? Jest na to kilka sprawdzonych sposób, dzięki którym nie będziesz musiała kupować nowej pralki, a kolejne ubrania wyciągnięta z bębna, będą pachnieć świeżością. Jak się do tego zabrać? Już wyjaśniamy!

Spis Treści

Dlaczego śmierdzi z pralki?

Odpowiedź jest dość prosta — nieprzyjemny zapach pochodzi z pozostałości proszków i płynów, które zalegają najczęściej w gumowej części bębna. To prowadzi w linii prostej do powstania pleśni i wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Kluczem do pachnących ubrań i nieskazitelnie czystej pralki jest jej regularnie czyszczenie i pranie „na pusto” średnio raz na miesiąc.

wystające kobiece nogi z pralki w miejskiej pralni
fot. pixabay

Jak wyczyścić pralkę octem?

To jedna z najpopularniejszych metod na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pralki. Złap za ocet i przekonaj się, że dzięki niemu szybko pralka odzyska dawny blask 😉

 • Bęben musi być pusty
 • Włącz pełen cykl z wysoką temperaturą
 • Do zbiorniczka na proszek wlej 2 szklanki octu
 • Gdy cykl się skończy, znów ustaw ten sam program
 • Nie wlewaj nic do zbiorniczka
 • Po skończonym praniu wyciągnij zbiorniczek na pranie i płyn do płukania. Włóż je na 30 minut do miski z ciepłą wodą
 • Po upływie czasu dokładnie umyj te dwa elementy płynem do naczyń. Później opłucz. Dokładnie wytrzyj i włóż do pralki
 • Nie zapomnij także wytrzeć ściereczką przestrzeni między gumami

Swoją drogą ocet jest takim produktem, którego w domu nie powinno zabraknąć. Niemalże wszystkie babcine sposoby na porządek w domu są związane z tym produktem. Lepiej go mieć pod ręką!

Soda oczyszczona podobnie jak ocet powinna być u każdego! Triki na sprzątanie bez tego produktu to męczarnia. Soda potrafi nie tylko wyczyścić pralkę, ale także zadbać o fugi i srebrną zastawę. Ma wiele zastosowań — także w kosmetyce. Skupmy się jednak na pralce, którą soda nie tylko wyczyści i zneutralizuje zapachy, ale także skutecznie zwalczy pleśń i bakterie.

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

 • Dokładnie wyczyść zbiornik na proszek do prania — najlepiej, jeśli udałoby Ci się go wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Jeśli nie masz takiej możliwości, użyj do czyszczenia starej szczoteczki do zębów
 • Po wyczyszczeniu do szufladki wsyp sodę oczyszczoną (1-2 opakowania)
 • Włącz najdłuższy program prania z temperaturą na 60-90 stopni Celsjusza
zbliżenie na menu na pralce
fot. pixabay

Ostatnio bardzo modny stał się także sposób na czystą pralkę przy użyciu tabletek do zmywarki. Do pustego bębna wrzuć 2 tabletki i włącz program z temperaturą 60 stopni. Gdy cykl się skończy, pralka będzie pachnąca i gotowa do użytku. To naprawdę działa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here