Jak zaprojektować pokój dla nastolatka

Wnętrze pokoju dla nastolatka powinno być projektowane we współpracy z nastolatkiem. Niezależnie od tego czy projekt przygotuje architekt wnętrz czy rodzice zaprojektują go sami. To mimo, że zrobią to w najdrobniejszych szczegółach, wkrótce zobaczą, jak bardzo zmieni się przestrzeń – nastolatek z pewnością dokona zmian według własnych upodobań. 🙂

Spis Treści

Projektowanie jako podstawa dorastającej kreatywności

Myśląc o remoncie w pokoju chłopca, należy wziąć pod uwagę specyfikę wieku. Nastolatek w wieku 12, 14 i 17 lat to osoba o zupełnie innych zainteresowaniach, pragnieniach i charakterze. Ale zmiana wnętrza co dwa lata jest dość kosztowna. Lepiej jest zaprojektować dobrą bazę, w której można stopniowo zmieniać pewne elementy.

Materiały wykończeniowe

Należy wybrać wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Na podłogę do pokoju nastolatka często wybiera się odporne na ścieranie panele laminowane lub parkiet. Kolor podłogi powinien być neutralny, w odcieniach jasnego beżu lub szarości. Pasują do prawie każdego koloru ścian co jest konieczne w przypadku późniejszych zmian palety kolorów.

Ściany najlepiej pokryć farbą lub tapetą do malowania – materiałami, którym łatwo możemy nadać nowy kolor. Planując na ścianach zawieszenie dekoracji w postaci plakatów, map, itp. lepiej jest utrzymać ścianę w jednym kolorze, który stworzy odpowiednie tło do wyeksponowania dzieł. Część powierzchni można również pomalować farbą tablicową lub podzielić pokój na strefy za pomocą koloru.

Meble i zagospodarowanie przestrzenne

Do aranżacji wnętrza pokoju nastolatka z reguły przydzielany jest mały pokój. Pamiętajmy, że pokój ten musi spełniać wiele funkcji: sypialni, miejsca do odrabiania lekcji, miejsca do przyjmowania gości oraz relaksu. Z wiekiem zainteresowania dzieci zmieniają się i wymagają coraz więcej miejsca na przechowywanie różnego rodzaju rzeczy, narzędzi czy innych elementy związanych z hobby.

Aby nie zaśmiecać wizualnie wnętrza, zastosuj kilka prostych technik:

  • Zagospodaruj przestrzeń od podłogi do sufitu. Wyposaż łóżka na antresoli w biurko na dolnym poziomie, zastosuj nowoczesne systemy przechowywania, podest, w którym można schować rzeczy lub wysuwane łóżko.
  • Podziel pokój na strefy: sypialnię, pracę, miejsce na hobby i rozrywkę dziecka z przyjaciółmi. Dzięki tym zabiegom, przestrzeń będzie sprawiała wrażenie bardziej uporządkowanej. Wnętrze można wizualnie podzielić różnymi kolorami, innym poziomem podłogi lub sufitu. Oddzielenie górnego światła i zainstalowanie dodatkowych świateł na drugim poziomie pomoże również podkreślić osobne części pomieszczenia.
  • Jakie jest hobby dziecka, czego potrzebuje do hobby i gdzie umieścić produkty potrzebne do ich realizacji? Jeśli dziecko maluje lub rzeźbi, potrzebuje miejsca do przechowywania narzędzi i układania powstałych przedmiotów. Ile ubrań ma nastolatek? Czy lubi czytać? Weźmy to wszystko pod uwagę planując wystrój pokoju.
  • Nie umieszczaj otwartych szafek i półek. Nie każdy nastolatek potrafi utrzymać je w idealnym porządku. Lepiej zamknąć je drzwiami. Wyjątkiem są półki do prezentacji wyników kreatywności oraz zdobytych nagród.
  • Nie stawiaj mebli na nogach, trudniej w tych miejscach utrzymać czystość, lepiej wybierać meble z zamkniętym dnem.
  • Unikaj ciężkich zasłon. W oknie powinny być rolety zaciemniające.

Więcej porad można przeczytać na blogu https://projektowaniewnetrz24.eu/blog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here