wyprysk łojotokowy

Zmiany skórne mogą być nie tylko powodem dyskomfortu, ale też niepokoju – tym bardziej, kiedy widzimy, że pojawiają się w dość nietypowych miejscach i nie są objawem trądziku pospolitego. Do takich możemy zaliczyć właśnie wyprysk łojotokowy. Jak go rozpoznać, a przede wszystkim: co zrobić, by go zwalczyć?

Spis Treści

Czym jest wyprysk łojotokowy?

W ten sposób nazywamy jedno ze schorzeń dermatologicznych, które wynika m.in. z zachwiania gospodarki hormonalnej. Wówczas dochodzi do zwiększonej produkcji sebum, a w efekcie powstają rumienie i pryszcze. Możemy je zaobserwować nie tylko na czole czy między brwiami, ale także na owłosionych partiach głowy, a nawet w okolicach klatki piersiowej czy łopatek. Wykwity z czasem przekształcają się w żółte lub brązowe strupki.

Wyprysk łojotokowy – inaczej łojotokowe zapalenie skóry – może dotyczyć osób w każdym wieku, nawet dzieci. Poza rozregulowaniem poziomu hormonów, bezpośrednią przyczyną mogą być też nasze codzienne nawyki i prowadzony tryb życia, zwłaszcza długotrwały stres, nieodpowiednia dieta i nieprzestrzeganie zasad higieny. Wyprysk łojotokowy jest niestety chorobą, która może nawracać, nawet jeśli leczenie okazało się skuteczne.

Jak leczyć wyprysk łojotokowy?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w przypadku, gdy podejrzewamy u siebie wyprysk łojotokowy, jest skonsultowanie się z zaufanym dermatologiem. Nie należy na własną rękę zwalczać objawów, ponieważ może to skutkować pogorszeniem stanu naszej skóry.

Po postawieniu trafnej diagnozy lekarz będzie mógł przepisać nam odpowiednie leki, zarówno doustne, jak i stosowane miejscowo, w postaci kremów. W sytuacjach, kiedy symptomy są bardzo nasilone i uporczywe, może zaistnieć konieczność wdrożenia terapii antybiotykowej.

Sami natomiast możemy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry – potrzebne jest tutaj nie tylko nawilżanie, ale także łagodne i zarazem skuteczne oczyszczanie. Przykładowo do swojej rutyny pielęgnacyjnej możemy włączyć żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom marki Mixa, który znakomicie pozbywa się zanieczyszczeń, a jednocześnie nie podrażnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here