Jaki blat kuchenny wybrać

Kuchnia jest dla ciebie bardzo ważnym miejscem w domu? Kochasz gotować dla siebie, rodziny i przyjaciół? Przygotowując posiłki odpoczywasz i relaksujesz się? Planujesz właśnie remont swojej kuchni i zastanawiasz się nad wyborem blatu kuchennego? To bardzo ważna decyzja. Blat służy nie tylko do przygotowywania posiłków, ale wpływa również na estetykę kuchni i decyduje o jej trwałości. Na rynku mamy dwa popularne rodzaje blatów kuchennych. Są to blaty z płyt drewnopochodnych oraz blaty marmurowe i granitowe. Na które z nich się zdecydować?

Spis Treści

Tanie i ładne blaty z płyty

Jednymi z najczęściej kupowanych blatów są te wykonane z płyt. Powodem jest oczywiście przystępna cena. Średnio za jeden metr bieżący przyjdzie nam zapłacić od 100 do 200 złotych. Blaty takie posiadają warstwę okleinową z grubego i wytrzymałego tworzywa, które może imitować różne gatunki kamieni, drewna lub występować w jednym kolorze. Do niepodważalnych atutów zaliczyć trzeba dużą dostępność, stosunkowo niską wagę, prosty montaż i wygodę użytkowania. Czy takie blaty mają jakieś wady? Niestety tak. Nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego należy się z nimi obchodzić dość delikatnie i wyrobić w sobie nawyk korzystania z desek i podkładów. Blaty takie nie lubią również wilgoci, dlatego wszystkie elementy cięte muszą być starannie zabezpieczone silikonem, który chroni płytę przed wnikaniem wilgoci. Kiedy wiórowe wnętrze płyty przyjmie do wnętrza wodę, blat będzie „puchł”, odkształcając się przy tym. Uniknąć można tego stosunkowo prosto. Po pierwsze, ścianki otworów np. pod zlew lub płytę indukcyjną należy dokładnie pokryć silikonem. Ewentualne uszkodzenia górnej powierzchni blatu również należy niezwłocznie uzupełnić specjalnymi żywicami.

Eleganckie, ale i drogie blaty marmurowe

Alternatywą dla blatów kuchennych z płyty są oczywiście blaty z kamienia naturalnego. Rozumiemy pod tym określeniem marmur oraz granit. To dwa szlachetne gatunki kamieni, wykorzystywane do tworzenia różnego rodzaju blatów kuchennych, stołów, okładzin kominków, schodów i nagrobków. Marmur występuje w wielu odmianach i jest bardzo pożądanym surowcem naturalnym. Trudności związane z jego pozyskiwaniem, obróbką oraz wysokie koszty transportu wpływają na jego równie wysoką cenę. Myśląc o zamówieniu blatu kuchennego z marmuru trzeba się przygotować na średni wydatek ok. 1500 złotych za metr bieżący. Licząc że średnia długość kuchni to od 3 do 4 metrów, a także doliczając obróbkę, montaż i transport, ostateczna cena takiego blatu może zamknąć się w przedziale od 8000 do nawet 15 000 tysięcy złotych. To oczywiście spora kwota, którą nie wyczerpuje wszystkich wydatków na kuchnie. Nowe meble kuchenne to koszt od 10 tysięcy do… górna granica nie istnieje. Dodatkowo uwzględnić trzeba koszt zakupu sprzętu AGD. Czy warto ponieść wydatek na zakup blatu marmurowego? Naszym zdaniem tak. Wpływa na to bardzo duża wytrzymałość takiego blatu, wspaniała estetyka i praktycznie zupełny brak konieczności konserwacji. W realizacji takiego planu na zakup blatu z marmuru pomóc mogą kredyty pozabankowe na dowolny cel.

Blaty kuchenne mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z drewna lub kamienia. Drewniany blat sprawdzi się w kuchni o klasycznym charakterze, z kolei kamień bardziej pasuje do nowoczesnych aranżacji. Blat kuchenny poza stroną estetyczną, musi sprawdzać się jako element użytkowy kuchni. Powinien być odporny na uszkodzenia oraz łatwy w utrzymaniu czystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here