witamina d

Niedobór witaminy D może prowadzić m.in. do krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych. Pierwsza z wymienionych chorób diagnozowana jest najczęściej u dzieci. Na początku daje objawy pod postacią zmniejszenia łaknienia, nadmiernej potliwości, zaparć, charakterystycznego zapachu moczu, drażliwości. Z czasem pojawiają się również inne m.in. rozmiękanie kości potylicy, skolioza, zniekształcenie kości miednicy.

Z kolei osteomalacja należy do metabolicznych chorób kości. W wyniku niedostatecznego wysycenia kości wapniem, stają się one mniej wytrzymałe i podatne na złamania.

Biorąc pod uwagę, jak poważne są skutki niedoboru witaminy D, nie należy ich lekceważyć. W celu pokrycia zapotrzebowania na ten ważny składnik należy dbać o regularną ekspozycję na promieniowanie słoneczne z zachowaniem kilku ważnych zasad.

W naszym kraju wytworzenie odpowiedniej ilości witaminy D na drodze syntezy skórnej możliwe jest w okresie od maja do września. Pod warunkiem że ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest wystarczająco długa – minimum to 15 minut dziennie w godzinach od 10:00 do 15:00 (bez używania kremów z filtrami UV, odkrytymi podudziami i przedramionami).

Problem pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy liczba słonecznych dni jest niewielka – dlatego w celuzapobiegania niedoborowi witaminy D wskazane może być przyjmowanie leków OTC z witaminą D. Przykładem są Vigalex Forte, Vigalex Bio i Vigalex Maxod uznanej firmy Biofarm.

Vigalex Forte – skład, wskazania i przeciwwskazania do stosowania

W sprzedaży dostępne są leki OTCz witaminą D, które przeciwdziałają niedoborowi i wspomagają ich leczenie. Jednym z nich jest Vigalex Forte – 1 tabletka zawiera 2000 IU witaminy D.

Jakie są wskazania do stosowania Vigalex Forte? Należy do nich:

  • zapobieganie niedoborowi witaminy D (także u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią – po konsultacji z lekarzem),
  • zapobieganie zapobieganie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych,
  • leczenie wspomagające osteoporozy u dorosłych.

Istnieją również pewne przeciwwskazania do przyjmowania Vigalex Forte. Nie jest on polecany w przypadku: nadwrażliwości na substancję czynną (czyli cholekalcyferol) lub substancje pomocnicze, ciężkiej niewydolności nerek, kamicy nerkowej, hiperkalcemii, hiperkalciurii, rzekomej nadczynności przytarczyc.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/e-warsaw.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here