Kariera w spedycji

Spedycja jest jedną z najprężniej rozwijających się obecnie sektorów gospodarki. Wiele firm transportowych poszukuje pracowników specjalizujących się właśnie w organizowaniu przewozu towarów. Oczywiście nie każdy nadaje się do tej branży, choć oferta stanowisk jest naprawdę spora. Jesteś na etapie wyboru zawodu, a może chcesz zmienić pracę? Sprawdź, czy kariera spedytora jest dla ciebie.

Osobowość

Idealny kandydat na spedytora powinien mieć pewne predyspozycje związane z charakterem. W przypadku łańcucha dostaw niezwykle ważna jest umiejętność pracy w zespole. Konfliktowość czy też problemy z komunikacją mogą znacząco utrudnić karierę w tej branży. Ponadto w spedycji bardzo ceniona jest cierpliwość, która niekiedy jest niezbędna w kontakcie z klientami, współpracownikami i partnerami handlowymi.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej można spotkać się z pytaniami o umiejętność radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Spedytor powinien być osobą opanowaną, elastyczną i odpowiedzialną, co ułatwi szybkie rozwiązywanie ewentualnych problemów na dowolnym etapie zlecenia. Kariera w spedycji może też oznaczać konieczność częstej pracy pod presją czasu. Więcej o pożądanych cechach osobowości można dowiedzieć się na stronie https://edu.trans.eu/wydarzenie/spedytor.

Edukacja

Dla rekruterów ważną kwestią podczas selekcji CV jest wykształcenie kandydata. Wymagany poziom edukacji zależy oczywiście od konkretnego stanowiska. Mile widziana jest jednak specjalizacja w spedycji. W przypadku ofert pracy dla absolwentów szkół średnich preferowane mogą być osoby, które np. ukończyły technikum i mają tytuł technika spedytora.

Takie kwalifikacje można uzyskać również po ukończeniu odpowiedniego programu nauki w szkole policealnej. Dodatkowo warto rozważyć kursy spedycyjne. Ciekawą propozycją jest Wirtualna Akademia na platformie edukacyjnej TransEdu. Niektóre stanowiska mogą wymagać ukończenia studiów wyższych, najlepiej na kierunku związanym ze spedycją. Absolwenci uniwersytetów mogą też zdecydować się na studia podyplomowe.

Umiejętności

Oprócz określonych cech charakteru i odpowiedniego wykształcenia ważne są też dodatkowe umiejętności. W branży spedycyjnej niemal standardem jest znajomość języka angielskiego. Wbrew pozorom nie dotyczy to jedynie firm działających na rynku międzynarodowym. W Polsce często mile widziane są też inne języki obce np. niemiecki, rosyjski czy też szwedzki bądź norweski. Ponadto ważne są umiejętności związane z obsługą komputera.

Doświadczenie

W przypadku dwóch kandydatów o niemal identycznych kwalifikacjach stanowisko spedytora może dostać ta osoba, która może pochwalić się odpowiednim doświadczeniem. Nie oznacza to jednak wcale przeszłości zawodowej związanej ze spedycją. Przydatna może okazać się praca w dowolnym ogniwie łańcucha dostaw np. magazynowaniu, zaopatrzeniu czy też dystrybucji. Niekiedy ważna może być też znajomość branży dotyczącej specjalizacji stanowiska np. branży morskiej w przypadku pracy spedytora portowo-morskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here