Kawa

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka i rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznego, pobudzającego napoju. Okazuje się że wbrew obiegowym opiniom, oprócz możliwości rozkoszowania się doskonałym smakiem kawa przynosi liczne korzyści zdrowotne. Poniżej znajdziesz kilka powszechnych mitów na temat wpływu tego napoju na funkcjonowanie organizmu.

Spis Treści

Kawa jest zdrowa

W badaniach naukowych dowiedziono, że regularne picie kawy może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. By tak się stało, należy jednak w jej piciu zachować zdrowy rozsądek i umiar. Rekomendowana przez specjalistów dzienna ilość wypijanej kawy to maksymalnie 3-5 filiżanek. Kawa spożywana w takich ilościach jest uznawana przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności za akceptowalny składnik codziennej, zdrowej i zbilansowanej diety. Ponadto, kawa w odpowiednich ilościach podnosi także fizyczną wytrzymałość organizmu. Z tego względu świetnym pomysłem jest wypicie filiżanki tego napoju przed planowanym treningiem czy wysiłkiem fizycznym. Sprawi to, że będziemy mniej odczuwać związane z nim zmęczenie.

Kawa nie uzależnia

O ile dla wielu osób poranna filiżanka czy kubek kawy jest stałym elementem dnia, o tyle udowodniono, że kawa sama w sobie nie posiada właściwości uzależniających. Kofeina nie wpływa bowiem na żaden z obszarów mózgu związanych z mechanizmami uzależnień. Jest to zatem bezdyskusyjna przyjemność, która nie wpływa negatywnie na organizm.

Kawa nie wypłukuje magnezu i nie odwadnia

Ze względu na krótkotrwałe moczopędne działanie kawy, wiele osób jest w błędnym przekonaniu, że ma ona działanie odwadniające i wypłukujące z organizmu niezbędne minerały. Nie jest to jednak prawdą, jako że efekt ten jest jedynie chwilowy. Udowodniono, że picie kawy w racjonalnych ilościach pomaga dostarczać organizmowi niezbędnych płynów. Jeśli chodzi zaś o niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu magnez, kawa nie tylko go nie wypłukuje, ale wręcz w niewielkich ilościach jest jego źródłem.

Kawa nie podnosi ciśnienia krwi

Jest prawdą, że kofeina zawarta w kawie ma właściwości pobudzające, może zmniejszać senność i poprawiać koncentrację. Te efekty nie wiążą się jednak z podniesieniem ciśnienia krwi. Sprawia to, że kawa jest napojem bezpiecznym również dla osób cierpiących na nadciśnienie. Zostało również udowodnione, że regularne picie kawy nie zwiększa ryzyka pojawienia się problemów z nadciśnieniem w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here