Kiedy sadzić tuje i co należy zrobić, aby każda z sadzonek przyjęła się w nowym podłożu? To pytanie spędza sen z powiek wielu ogrodnikom amatorom lub ludziom chcącym najzwyczajniej w świecie urozmaicić obszar wyznaczający granice podwórza bądź działki. Przedstawiamy sprawdzone triki na sadzenie tui ogrodowych!
Spis Treści
Tuja ogrodowa – najpopularniejszy krzew ozdobny
Pielęgnacja przydomowego ogrodu lub kawałka zieleni na działce wypoczynkowej to nie lada wyzwanie. Dlatego też amatorzy ogrodnictwa za wszelką cenę starają się selekcjonować gatunki roślin, które nie sprawiają większych problemów w uprawie. Dzięki temu mogą spać spokojnie, gdyż nie muszą nadmiernie martwić się o swój ogród i przede wszystkim mają zadbane dłonie.
Jedną z tych roślin bez wątpienia jest tuja ogrodowa zwana również jako żywotnik zachodni (Thuja occidentalis). Krzew bardzo popularny zarówno w Polsce, jak i większości europejskich krajów. Jego głównym zastosowaniem jest zazwyczaj osłona prywatnej przestrzeni od niechcianych spojrzeń ciekawskich sąsiadów.
Kiedy sadzić tuje?
Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to, kiedy należy zasadzić młode tuje do podłoża. W tej kwestii każdy liczy zapewne na domowe triki ogrodowe, lecz najskuteczniejsza zasada jest bardzo prosta – tui nie można sadzić w środku lata. To właśnie wtedy intensywne promienie słoneczne mogą zagrozić przyjęciu się sadzonki.
Jaki jest wobec tego najlepszy czas na sadzenie żywotnika zachodniego? Najlepiej zrobić to wczesną wiosną (od połowy kwietnia do czerwca) lub jesienią (od ostatniego tygodnia sierpnia do nawet połowy października). Warto jednak podkreślić w tym miejscu, że sadzonki w dobrej kondycji (szczególnie te w donicach) zakupione w renomowanych szkółkach mogą być sadzone przez cały sezon.
Ile od płotu sadzić tuje?
To zależy oczywiście od odmiany, którą chcesz posadzić w swoim ogrodzie. Jedne z nich pną się ku górze, natomiast inne rozrastają na kształt szerokiej kuli. Wobec tego, jeśli korzystasz z sadzonek cechujących się szpiczastym kształtem, warto posadzić je minimum 40 cm od potencjalnej przeszkody (ogrodzenia, ściany lub innych elementów ogrodowej architektury).
Co zrobić, żeby tuje się przyjęły?
W tym wątku podobnie jak w przypadku zagadnienia mówiącego o tym kiedy przesadzać kwiaty panuje kilka kluczowych zasad. Jedną z najważniejszych jest obfite podlanie krzewu tuż po zasypaniu bryły korzeniowej ziemią – to spowoduje naturalne osadzenie naruszonego podłoża.
Drugą oraz również istotną zasadą jest proces nawadniania – w przypadku nowo posadzonych tui musi odbywać się regularnie. Uwaga! Podlewanie tui najlepiej wykonywać w godzinach porannych lub po zachodzie słońca. Podlanie krzewów w czasie występowania intensywnych promieni słonecznych może doprowadzić do „zagotowania” układu korzeniowego.
Tuje to zdecydowanie jeden z najlepszych wyborów, jeśli poszukujesz prostego w uprawie krzewu do ogrodu!