Koszty zakupu mieszkania 2020

Na początku wydaje się, że koszty zakupu mieszkania są właśnie takie, jaką kwotę podaje w ogłoszeniu sprzedający. To jednak nie do końca prawda. Trzeba bowiem doliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych i przede wszystkim koszty notarialne. Ile dodatkowo musisz przygotować, jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, ile jeżeli z rynku wtórnego, a jaką kwotę, jeśli decydujesz się na dom? Podpowiadamy!

Koszty przy zakupie mieszkania to nie tylko cena transakcyjna. W zależności od tego, jaką nieruchomości kupujesz, do pierwotnej ceny, w niektórych przypadkach będziesz musiał dodać, nawet kilka tysięcy złotych.

Koszty zakupu mieszkania – jakie są?

„Do kwoty, którą podaje sprzedający, dochodzi jeszcze podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli tak zwany PCC, który wynosi 2% wartości nieruchomości, jeśli jest ona zwolniona z podatku VAT. Dodatkowo należy doliczyć koszty notarialne (za sporządzenie aktu notarialnego, który musi dokumentować transakcję), ewentualnie prowizję agencji nieruchomości, a także opłatę za utworzenie lub aktualizację wpisów w księdze wieczystej domu czy mieszkania” – tłumaczą eksperci z aasa polska.

Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania, a konkretnie ich wysokość, zależy od wartości mieszkania. Maksymalna stawka taksy notarialnej została określona w rozporządzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, nie musisz płacić podatku PCC. To deweloper płaci VAT w wysokości 8% za mieszkanie do 150 metrów kw. albo 23% za większy lokal.

Tobie zostaje do zapłaty założenie księgi wieczystej nieruchomości – 60 zł i wpis prawa własności 200 zł. Te należności regulujesz we właściwym sądzie wieczystoksięgowym.

Dodatkowo trzeba zapłacić koszty notarialne zakupu mieszkania, których wysokość jest uzależniona od jego wartości:

koszty zakupu mieszkania

Przykładowo więc opłaty notarialne przy zakupie mieszkania wartego 300 000 zł wyniosą 2 423,10 zł. Na tę kwotę składa się taksa w wysokości 1 970 zł i 23% podatku VAT.

Co prawda łatwo wyliczyć, jakie koszty kupna mieszkania będziesz musiał ponieść u pewnej osoby jakim jest notariusz Kraków. Jednak, jeśli chcesz sprawdzić prawidłowość swoich obliczeń, to zawsze możesz skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator notarialny dostępny w internecie.

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego są takie same jak w przypadku lokum od dewelopera. Możesz więc równie dobrze posiłkować się powyższą tabelką, aby to wyliczyć.

Koszty zakupu mieszkania różnią się, jednak jeśli chodzi o inne aspekty. Przede wszystkim musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości nieruchomości. Przy lokum wartym 300 000 zł, musisz więc przygotować 6 000 zł dodatkowo.

Nie musisz płacić za założenie księgi wieczystej, bo mieszkanie, które jest już na rynku, ją ma. Musisz jednak uregulować należność za to, że zostaniesz wpisany w księdze jako właściciel, a sprzedający zostanie wykreślony. Kosztuje to 200 zł, niezależnie od wartości mieszkania.

Częstym kosztem kupna mieszkania przy rynku wtórnym jest prowizja agencji nieruchomości. W zależności od tego, co uda Ci się wynegocjować, zazwyczaj wynosi ona kilka procent wartości lokum.

Koszty notarialne przy zakupie domu

Również koszty notarialne przy zakupie domu są uzależnione od jego wartości i zdefiniowane tak samo, jak w opisywanej wyżej tabeli, która powstała na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dodatkowe koszty kupna domu są uzależnione analogicznie od tego, czy kupujesz go od dewelopera, czy może z rynku wtórnego. I wtedy musisz zastosować takie same zasady jak przy opisywanych przez nas kosztach kupna mieszkania. Zwróć więc uwagę na: prowizję agencji nieruchomości, wpisy do księgi wieczystej, podatek od czynności cywilnoprawnych lub VAT.

Oprócz opisanych przez nas wydatków, odnoszących się do kupna nieruchomości, warto pamiętać także o kredycie hipotecznym, na który decyduje się wielu kupujących. Takie finansowanie pomoże Ci, gdy nie masz wystarczająco gotówki, aby nabyć wymarzony dom czy mieszkanie. W perspektywie lat jednak musisz pamiętać o tym, że koszty będą o wiele wyższe niż gdybyś finansował nieruchomość z własnych środków.

Przykładowo, za kredyt hipoteczny w kwocie 250 000 zł na 25 lat zapłacisz łącznie o ok. 80 000 zł więcej. Dodatkowo musisz jeszcze zapłacić za wycenę nieruchomości i ponieść koszty ewentualnych produktów, których wykupienia będzie wymagał bank wraz z kredytem hipotecznym. Są to przykładowo: ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie na życie, karta kredytowa czy płatne konto osobiste.

Kiedy już znasz dodatkowe koszty zakupu mieszkania czy domu, to pamiętaj, aby wliczyć je do kwoty kredytu, który ewentualnie zaciągniesz. Pamiętaj także, że zanim bank udzieli Ci finansowania będzie wymagał udowodnienia, że dysponujesz wkładem własnym. Jest to od 10 do 30% wartości nieruchomości, którą chcesz kupić i zależy od polityki banku.

Mimo że kupno własnej nieruchomości wiąże się ze sporą dawką formalności, a także wydatków, których na pierwszy rzut oka byś się nie spodziewał, to i tak warto podjąć ten wysiłek. Zanim jednak skontaktujesz się z deweloperem czy sprzedającym, weź pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty kupna mieszkania czy domu, aby później nie być zaskoczonym, ile jeszcze trzeba dopłacić.

Interesuje Cię korzystna pożyczka na dowód do 15 000 złotych na jasnych i przejrzystych zasadach? Możesz przeznaczyć ją na dowolny cel, w tym również na remont domu czy mieszkania. O tym, jak ją otrzymać przeczytasz tutaj.