Beton to materiał specyficzny, który ma swoje wymagania. Jest to jednak materiał bardzo powszechnie wykorzystywany w szeroko rozumianym budownictwie, a co za tym idzie w ramach sztuki budowlanej muszą istnieć rozwiązania stosowane pod kątem osadzania w betonie różnych elementów. To zwykle nieodzowne, a elementem złącznym używanym w tym kontekście są z reguły kotwy. Na rynku jest ich wiele i poszczególne warianty są dostosowane do odmiennych scenariuszy użytkowych. Jak one w praktyce wyglądają? O tym decydują już czynniki indywidualne.
Spis Treści
Czym charakteryzują się kotwy do betonu?
Ogólnie rzecz biorąc, kotwy zalicza się do dość szerokiej kategorii technik zamocowań. Standardowo kotwa do betonu jest wykonana z wytrzymałego metalu – stali zwykłej węglowej, ale dostępne są też modele wykonane ze stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej. Rozwiązania stosowane na placach budowy powinny posiadać niezbędne aprobaty wystawiane przez Instytut Techniki Budowlanej. Oznaczają one, że elementy da się bez obaw wykorzystać w różnych okolicznościach. Najczęściej do kotwienia wykorzystywane są obecnie kotwy ekspresowe z technologią montażu przelotowego. Pozwala to zaoszczędzić czas i ułatwia wykonywanie połączeń seryjnych.
Kotwienie w betonie od strony praktycznej
Typowym podłożem, względem którego stosuje się kotwy, jest niezarysowany, zbrojony bądź niezbrojony beton klasy C20/25 lub C50/60, a także kamień naturalny (w tym przypadku nie obejmuje go jednak aprobata techniczna). Sam montaż przelotowy polega w pewnym skrócie na wywierceniu w materiale otworu o pożądanej średnicy, a następnie wbiciu kotwy młotkiem i dokręceniu jej za pomocą klucza dynamometrycznego. Tak przygotowane połączenie jest gotowe do przyjęcia zakładanego obciążenia. Dzięki specjalnym wypustkom na pierścieniu kotwy są trwale unieruchamiane w podłożu.
Złącza ciesielskie i ich kotwienie w betonie
Zdarza się, że wykonanie konstrukcji ciesielskich wymaga bezpośredniej pracy z podłożami betonowymi. Jeśli trzeba ustawić drewniane słupy na betonie, złącza odpowiedzialne za ich utrzymanie w stabilnej pozycji muszą być jakoś zamocowane. W tym przypadku wykonuje się kotwienie złączy ciesielskich (chociażby podstaw słupa) za pomocą kotew ekspresowych wskazanych powyżej. Tak się składa, że zarówno kotwy, jak też złącza można nabyć w sklepie internetowym e-Armet.pl, który od lat specjalizuje się w tego rodzaju asortymencie. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze, jeżeli planowane prace montażowe obejmują te typy połączeń.