Kotyliony są utożsamiane z narodowym symbolem danego kraju, a ich noszenie jest oznaką szacunku i miłości do ojczyzny. W Polsce kotyliony, a raczej kokardy narodowe, mają określone kolory – w tym przypadku jest to biel i czerwień. Barwy te zostały wybrane już pod koniec XVIII wieku i od tej pory stały się symbolem państwa. Biały kolor symbolizuje dobroć i czystość, a czerwień jest oznaką dostojności, bogactwa i poświęcenia. Wygląd kokardy narodowej zmieniał się na przestrzeni lat – przykładowo podczas powstania styczniowego żołnierze nosili kotyliony, w których biel była na zewnątrz, a czerwień w środku. Z kolei podczas powstania wielkopolskiego symbol narodowy wyglądał odwrotnie. Po pierwszej wojnie światowej do środka kotyliona dodano orła, który znajdował się na czerwonym tle.
Obecnie najczęściej w kotylionach biel znajduje się wewnątrz, a czerwień na zewnątrz. W sercu ozdoby można umieścić obrazek, napis lub ważny symbol narodowy. Noszenie kokard narodowych stało się symbolem patriotyzmu oraz wyrazu szacunku i jest praktykowane podczas marszów lub upamiętniania ważnych wydarzeń (np. Kotylion na 11 listopada).
Kotyliony zakładane na ważne państwowe uroczystości stanowią wyraz szacunku i miłości do ojczyzny
Najczęściej kotyliony zakłada się podczas świąt państwowych: Dnia Flagi, Święta Trzeciego Maja, Święta Wojska Polskiego oraz przede wszystkim – Narodowego Święta Niepodległości przypadającego na 11 listopada. Jest to nie tylko wyraz szacunku, ale również utożsamianie się z narodem i jego historią. Kotyliony nosi się po lewej stronie, czyli blisko serca. Zawsze powinny być uzupełnieniem eleganckiego i oficjalnego stroju; nie powinno się ich łączyć ze zwyczajnym ubiorem, ponieważ jest to kojarzone z lekceważącym podejściem do święta narodowego. Najczęściej kotyliony stanowią uzupełnienie mundurów, garniturów, płaszczy lub koszul.
Ważne jest to, że noszenie symbolów narodowych zobowiązuje nie tylko do odpowiedniego ubioru, ale również do zachowania adekwatnego do sytuacji.
Kolejny artykuł: https://okolicznosciowe.com.pl/zastanawiasz-sie-gdzie-kupic-flage-sprawdz-dostepne-mozliwosci/