Meble z drewna litego – modny design w stylu retro. Poradnik przed zakupem stołów drewnianych

0
347

Jeśli pragniesz, by twoje mieszkanie emanowało przytulną, domową atmosferą, warto wybrać umeblowanie wykonane z litego drewna, o najwyższych parametrach estetycznych. Poniżej skupimy się na meblach drewnianych w stylu retro, który ostatnio wraca do łask. Jest to styl coraz popularniejszy, alternatywny względem „bezosobowego” stylu nowoczesnych mebli produkowanych seryjnie.

Meble z drewna litego – kiedy i dlaczego warto je wybrać

Drewno to z wielu powodów dobry wybór. Mowa oczywiście o meblach w całości drewnianych – czyli właśnie litych, a nie tych wykonanych ze sklejki bądź płyt wiórowych. W ich przypadku, wewnętrzna sklejka jest pokryta jedynie cienką warstwą drewna. Warto o tym pamiętać, gdyż każdy z tych typów mebli nazywany jest tym samym określeniem – „mebli drewnianych”.

Meble z drewna litego są o wiele bardziej wytrzymałe, twarde, odporne na uszkodzenia i wstrząsy, niż ich sklejane odpowiedniki. Często są to meble unikatowe, które będą służyć nie tylko przez lata, ale dekady. Wiele osób do dziś używa drewnianych mebli odziedziczonych po poprzednich pokoleniach, które wciąż mogą sprawnie spełniać swoje funkcje użytkowe.

Drewno wykorzystywane w produkcji takich mebli jest wysokiej jakości, ścięte w odpowiednim sezonie oraz fachowo obrobione i zaimpregnowane. Dzięki temu, wytworzony mebel jest wytrzymały i wysokiej klasy.

Retro-estetyka a umeblowanie z litego drewna

Nieodzowną zaletą mebli z drewna litego są ich wysokie parametry estetyczne. Wprowadzają przytulną, domową atmosferę, która jednocześnie dodaje wnętrzu elegancji.  Pomieszczenia zaaranżowane przy użyciu mebli z drewna litego wyglądają na bardziej „energetyczne” i radośniejsze. Pozwalają stworzyć klimat sprzyjający relaksacji i spędzaniu miłych chwil z rodziną.

Warto też podkreślić, że w przeciwieństwie do mebli ze sklejki, meble z drewna litego mają niepowtarzalną, unikatową konstrukcję, często ozdobioną filigranowymi wzorami lub motywami. Popularne są te wykonane w stylu retro, nazywanym również vintage.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na stoły z litego drewna, wyposażone w symetryczne, przyjemne dla oka zdobienia umieszczone na nóżkach. Naśladują one klasyczne wzornictwo, z okresu międzywojennego i wczesnego PRLu. Ciekawym pomysłem są też stoły i ławy, w których konstrukcji znajdują się cienkie nóżki, zwężające się ku dołowi. Meble takie dodają gracji pomieszczeniu, w którym się znajdą. Wyglądają lekko, schludnie i gościnnie, co z pewnością sprawdzi się w wielu jadalniach, kuchniach i salonach urządzonych w stylu retro, rustykalnym lub eleganckim.

Meble z drewna litego – odporne na brud i na czyszczenie

Meble drewniane są nie tylko odporne na procesy starzenia, ale również na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne – takie jak zadrapania czy draśnięcia. Jeśli dojdzie do mechanicznego naruszenia ich powierzchni – powstałe w ten sposób rysy można zeszlifować, przywracając meblowi oryginalny kształt.

Czyszczenie mebli z drewna litego można przeprowadzać zarówno na sucho jak i mokro. Należy jednak korzystać ze środków przeznaczonych do czyszczenia drewna, które nie tylko pozwolą oczyścić ich powierzchnię, przywracając im głębię i blask, ale również pokryją dodatkową warstwą ochronną. Jest o tyle ważne, że meble z drewna litego powinny zachować swoją przydatność na wiele kolejnych lat. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here