Montaż mat grzewczych

Mata grzewcza na podczerwień to dla wielu osób bardzo nowoczesny sposób ogrzewania domów, do którego podchodzą z rezerwą. Warto jednak wziąć go pod uwagę, bo wykorzystanie fal elektromagnetycznych do tego celu jest bardzo ekonomiczne. Co więcej, pozostawia powietrze wolne od pyłów i kurzu – staje się więc bezpieczniejsze dla alergików. Chcesz wiedzieć, jak przebiega instalacja mat grzewczych? Podpowiadamy!

Spis Treści

Jak działa mata grzewcza na podczerwień?

Na czym polega działanie mat grzewczych? Wykorzystują one właściwości fal elektromagnetycznych, które odbijają się od nośników ciepła znajdujących się w pomieszczeniu. Oznacza to, że maty grzewcze w domu nie działają tak, jak tradycyjne grzejniki, które, aby ogrzać pomieszczenie, korzystają ze zjawiska konwekcji. W przypadku mat grzewczych strumień ciepła bezpośrednio ogrzewa wszystko, co znajduje się w pokoju: meble, ludzi czy zwierzęta.

Maty grzewcze na podczerwień – wady i zalety

Zwolennicy stosowania mat grzewczych na podczerwień wymieniają liczne zalety tego rozwiązania. Należą do nich:

  • Brak ruchu powietrza, dzięki czemu Twój dom staje się bardziej bezpieczny dla alergików (kurz, pyły i inne alergeny nie unoszą się, ale pozostają przy podłodze);
  • Niezawodność systemu grzewczego, który jest praktycznie bezawaryjny;
  • Szybkość działania, gdyż ciepło generowane przez maty jest odczuwalne niemal natychmiast;
  • Możliwość montażu w dowolnym miejscu (na rynku dostępne są zarówno maty grzewcze na podczerwień sufitowe, jak i podłogowe czy ścienne).

Czy maty elektryczne na podczerwień mają również jakieś wady? Właściwie jedyną jest koszt zakupu systemu i montażu instalacji. Mimo że inwestycja w większości przypadków się zwraca (wyjątkiem są stare, nieocieplone budynki), początkowo trzeba dość dużo zapłacić za wysokiej klasy maty grzewcze na podczerwień. Cena waha się w zależności od ilości paneli oraz firmy, w której dokonasz zamówienia.

Jak przebiega montaż mat grzejnych?

Zastanawiasz się jak zamontować maty grzewcze w swoim domu? Czy całą procedurę w ogóle będzie można przeprowadzić, a jeśli tak – to ile potrwa? Pierwszym etapem prac, który należy wykonać, zanim w ogóle rozpocznie się układanie mat grzewczych w Twoim domu, jest przygotowanie projektu. Musi on być bardzo dokładny oraz zawierać m.in. obliczenia dotyczące niezbędnej mocy grzewczej w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu będzie można wybrać właściwe maty grzewcze na podczerwień (sufitowe lub podłogowe), które szybko ogrzeją cały dom.

Instalacja mat grzewczych – realizacja

Właściwy montaż mat grzewczych polega na zainstalowaniu ich w wybranych miejscach oraz podłączeniu do instalacji elektrycznej i regulatora temperatury. Pamiętaj, że takie prace może wykonać jedynie uprawniony do tego instalator!

Montaż mat grzewczych na podczerwień fachowiec rozpocznie od przygotowania planu ich rozmieszczenia na dostępnej powierzchni. Następnie konieczne będzie rozwijanie i łączenie mat grzewczych. Na tym etapie prac zostanie także umiejscowiony czujnik temperatury. Jego właściwe ułożenie i zainstalowanie jest bardzo istotne. Dzięki temu urządzenie będzie mogło prawidłowo działać i pokazywać faktyczne wartości.

Jeśli konieczny jest montaż mat grzewczych pod panele albo dopasowanie ich do zabudowy pomieszczeń w Twoim domu, fachowiec zajmie się również tym zadaniem. Po prostu natnie siatkę konstrukcyjną mat podłogowych grzewczych na podczerwień, co umożliwi mu idealne dopasowanie maty do pozostałych sprzętów. Takich „docinek” nie powinny jednak wykonywać osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z matą grzewczą – mogą uszkodzić przewód grzejny!

Po ułożeniu maty (i dokonaniu ewentualnych poprawek, aby wszystko było zgodne z projektem), instalator przejdzie do przyklejania jej do podłoża. Montaż mat grzejnych wieńczy ułożenie końcowej nawierzchni (np. paneli podłogowych albo płytek), ustawienie właściwej temperatury oraz wykończenie podłogi lub ściany.

Maty grzewcze, choć wciąż uważane za innowację, coraz częściej pojawiają się w domach. Można montować je zarówno w nowoczesnych, jak i nieco starszych budynkach. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej albo zamówić elementy systemu u doświadczonego producenta? Sprawdź ofertę Światłolux!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here