domek

Kto z nas nie marzył o tym, aby zamieszkać w ekonomicznym i ekologicznym domku z drewna? Kto z nas nie marzył o tym, aby uciec z zatłoczonego miasta, do przytulnego domku w lesie lub w górach? Jeśli to jest również Twoje największe marzenie, to domek z drewna jest jego spełnieniem. Zatem, nie czekaj już dłużej – zbuduj swój wymarzony dom.

W dzisiejszych czasach, domki drewniane nie są już tradycyjnymi i rustykalnymi budynkami, ponieważ ewoluowały do innowacyjnych projektów, które tworzą ekskluzywny charakter i spełniają wszystkie potrzeby swoich właścicieli. Wiele się zmieniło, odkąd po raz pierwszy został wybudowany drewniany dom. Z tego powodu, w tym artykule zostaną przedstawione główne korzyści wynikające z posiadania domku drewnianego.

  1. Wydajność energetyczna

Dzięki swoim niezwykłym właściwościom termoizolacyjnym, drewniane domki świetnie utrzymują temperaturę wewnątrz budynku, co oznacza, że oszczędzają energię. Wynika to z masywnej budowy kłód i ich zdolności do pochłaniania ciepła w ciągu dnia i jego uwalniania w nocy. Pomaga to w utrzymaniu komfortowej temperatury w domu, bez konieczności polegania tak bardzo na urządzeniach do jej ogrzania lub chłodzenia. Drewno jest w stanie zatrzymywać ciepło w pomieszczeniach i utrzymywać przez długi czas, gdy na zewnątrz jest wyjątkowo zimno. Warto również dodać, że dzięki odpowiedniej izolacji budynku, zarówno ciepło w czasie zimy, jak i chłód w czasie lata pozostaną na długo, maksymalizując w ten sposób efektywność energetyczną domu. Według badań, domy zbudowane z litych drewnianych ścian są na ogół od 2,5% do 15% bardziej energooszczędne, niż standardowe konstrukcje wykonane z cegły lub betonu.

  1. Ekologia i środowisko

Bardzo ważnym atutem domków z drewna jest to, że są przyjazne dla środowiska. W sektorze budownictwa mieszkalnego chyba nie ma bardziej ekologicznego materiału budowlanego niż drewno. Z racji tego, że społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome kwestii związanych z globalnym ociepleniem, istnieje teraz zapotrzebowanie na „ekologiczne domy” – domki drewniane są idealnym przykładem takich budynków. Eko-domy wykorzystują naturalny surowiec, jakim jest drewno, jako podstawową konstrukcję. Dzięki temu, nie wymagane są procesy produkcyjne, tak jak w przypadku betonu, które uwalniają paliwa kopalne do atmosfery. Ponadto, drewno redukuje ilość dwutlenku węgla z atmosfery, ponieważ ma wrodzoną zdolność do jego magazynowania, zamiast emisji. To oznacza, że tak długo jak stoi budynek drewniany, tak długo szkodliwy dla środowiska CO2 jest w nim przechowywany.

  1. Komfort i wygoda

Nie jest tajemnicą, że domki drewniane zazwyczaj są kojarzone z prymitywnym życiem, bez udogodnień współczesności. Jednak prawda jest zupełnie inna. Nowoczesne technologie i udogodnienia życia codziennego można znaleźć również w dzisiejszych drewnianych domkach. Drewno jest niezwykle wszechstronnym i elastycznym materiałem, co sprawia, że możesz dostosować kuchnię lub inne pomieszczenie do swoich indywidualnych potrzeb. Oznacza to, że nie musisz rezygnować z wygodnego życia na rzecz ekologicznej przestrzeni w lesie lub w górach – możesz dostosować swój dom drewniany w dowolny sposób. Dzięki dzisiejszej technologii, możesz mieć dostęp do Internetu, energii elektrycznej, etc. nawet będąc w chatce z bali w lesie. A kiedy przyjdzie czas na wyłączenie telefonu i komputera, możesz spokojnie odpocząć na świeżym powietrzu i cieszyć się ciszą i spokojem natury.

  1. Cisza i spokój

Niewiele osób wie, że domki drewniane zapewniają ciszę i spokój nie tylko ze względu na lokalizację, w jakiej często są budowane – z dala od zgiełku miasta – ale również, ze względu na to, że drewno posiada doskonałe właściwości akustyczne. Domy z drewna znakomicie tłumią hałas z zewnątrz, dzięki tej samej masie termicznej, która zapewnia efektywność energetyczną. Zaletami akustycznymi drewnianych ścian są zatem: zmniejszona transmisja dźwięku, zapewniana przez stałą masę materiału oraz ugięcie fali dźwiękowej, zapewniane przez profil drewna (kąt, kształt i tekstura powierzchni drewna). Krótko mówiąc, domki drewniane gwarantują wyciszenie dźwięków pochodzących z zewnątrz i redukcję echa wewnątrz budynku.

  1. Pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne

Nie da się ukryć, że drewno ma pozytywny wpływ na wiele aspektów życia codziennego, ale czy wiedziałeś, że ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne? Dzieje się tak, ponieważ naturalna, spokojna atmosfera, jaką zapewniają domki drewniane, ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne każdej osoby, która przebywa w takim budynku. Takie cechy drewna jak zapach, kolor oraz faktura sprawiają, że działa ono uspokajająco na układ nerwowy – obniża tętno i ciśnienie krwi. Z tego powodu, mieszkanie w domku z drewna może całkowicie zminimalizować wystąpienie lub zmniejszyć objawy chorób psychicznych, takich jak lęk, depresja lub choroby związane ze stresem. Badania pokazują, że mieszkanie w domku drewnianym jest zdrowym wyborem dla tych, którzy chcą zmniejszyć poziom stresu.

  1. Lepsza jakość powietrza

Każdy z nas wie, że drewno to naturalnie pozyskiwany surowiec, więc z natury ma ono wiele właściwości oczyszczających powietrze. Bale, z których wykonane są domy, magazynują i kontrolują wilgotność, co skutkuje lepszą cyrkulacją powietrza wewnątrz budynku. Dodatkowo, zmniejsza to potrzebę stosowania filtrów lub oczyszczaczy powietrza. Ściany z litego drewna zatrzymują wilgoć i uwalniają ją w sposób regulowany, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu jest zdrowsze do oddychania. W rezultacie, mieszkanie w domku z drewna może poprawić zdrowie dróg oddechowych. Ponadto, dom drewniany to doskonała opcja mieszkaniowa dla osób, które cierpią na alergie – powietrze w takim budynku jest nieskazitelnie czyste.

Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że domki drewniane ze względu na naturalne pozyskiwanie materiału budowlanego niosą jedynie korzyści dla środowiska, to nie ma nic bardziej mylnego. Domki z drewna mają wiele innych zalet, które warto jest wziąć pod uwagę, wybierając ten rodzaj budynku mieszkalnego. Jednymi z najważniejszych atutów są zdecydowanie ich właściwości izolacyjne oraz pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne człowieka. Co więcej, nie trzeba rezygnować z nowoczesnego designu na rzecz ekologii, energooszczędności czy zdrowia. Domki drewniane mogą być nowoczesne i dostosowane do potrzeb swojego właściciela, dzięki temu, że drewno jest niezwykle wszechstronnym i elastycznym materiałem budowlanym. Prawda jest taka, że z tego naturalnego surowca może powstać prawie każdy projekt domu.

Nie ma wątpliwości co do faktu, że domki drewniane zapewniają najwyższy komfort życia i wygodę. Kiedy wszystko zostanie zapięte na ostatni guzik, będziesz mógł cieszyć się swoim domkiem z drewna przez wiele długich lat – tak, budynki z tego naturalnego surowca są również niezwykle wytrzymałe i trwałe. Na całym świecie chyba nie ma bardziej niezawodnego materiału na dom niż naturalne drewno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here