Na co zwócić uwagę przy wyborze walizki podręcznej

Podróżując potrzebujemy wygodnej i solidnej walizki, aby być pewnym, że nie rozpadnie się zbyt szybko. Każda linia lotnicza ma także różne wymogi co do wagi i rozmiaru, dlatego warto wziąć to pod uwagę przed kupnem. Kilka ważnych parametrów znajdziesz poniżej.

  1. Wymiary i waga w zależności od linii lotniczej
  2. Materiał wykonania walizki
  3. Kółka wytrzymałe na ciężar

Spis Treści

Wymiary i waga w zależności od linii lotniczej

Każda linia lotnicza informuje o dopuszczalnych wymiarach i wadze bagażu podręcznego. Aby nie przekroczyć tych limitów i płacić nadbagażu, warto zapoznać się z nimi przed wylotem. W Ryanairze możemy zabrać do 10 kg w walizce o wymiarach 55 × 40 × 20 cm, co jest sprawdzane przed wejściem do samolotu. Wizz Air pozwala na walizkę o wymiarach 55 × 40 × 23 cm i wagę taką samą jak w Ryanairze. Dopasowana walizka podręczna, aby podróżować LOTem to  8 kg o wymiarach 55 × 40 × 23 cm. Jeśli nie chcemy zostać zaskoczonym na lotnisku, warto zapoznać się przed kupnem ze wszystkimi parametrami.

Materiał wykonania walizki

Gdy wybierzemy odpowiedni rozmiar, warto zastanowić się nad materiałem, z którego wykonana jest walizka. Można podzielić je na twarde, miękkie i półtwarde. Pierwsze z nich zabezpieczają idealnie bagaż i są wytrzymałe. Wykonane są z materiałów jak włókno szklane czy polipropylen. Nie mogą dopasować do kształtu luku i jeśli ulegną uszkodzeniu nie ma możliwości powrotu do pierwotnego kształtu. Walizki miękkie wykonane są z materiałów tekstylnych, takich jak nylon czy włókna poliestrowe. Sprawdzą się, gdy nie przewozimy ważnych i ciężkich rzeczy. Zaletą jest ich niska cena i możliwość naprawy, ale nie nadają się do samolotu. Rozwiązaniem pośrednim są walizki półtwarde. Są kompromisem między trwałością i elastycznością. Zabezpieczają dobrze przedmioty i są elastyczne, aby można było zapakować więcej drobiazgów. Dlatego warto wybrać je, gdy podróżujemy często samolotem.

Kółka wytrzymałe na ciężar

Obecnie każda walizka posiada kółka, które pomagają w transporcie. Najbardziej popularne są modele z dwoma lub czterema kółkami. Niektóre mają możliwość obracania się o 360 stopni, co pomaga manewrować walizkę. Materiał, z którego zostały wykonane kółka jest istotny. Najtańsze modele posiadają plastikowe części, które ulegają szybko uszkodzeniom i pęknięciom. Lepsze posiadają części kauczukowe, które są odporne na uszkodzenia i sprawdzą się nie tylko na lotnisku. Wszystkie te parametry są istotne przy wyborze walizki. Wszystko zależy od środka transportu, częstotliwości podróży, a także od linii lotniczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here