Najlepsze regiony Chorwacji

Nie wszyscy wiedzą, że Chorwacja podzielona jest zasadniczo na 6 regionów, z czego 3 znajdują się w jej nadbrzeżnej części. Podczas planowania wakacji warto wziąć to pod uwagę, ponieważ każdy region różni się od siebie pod pewnymi względami. Każdy jest piękny i ma swój niepowtarzalny klimat, ale do którego najlepiej się wybrać?

W tym artykule opiszemy każdy z nich, sprawdzimy, czym się charakteryzują, jakie są ich najpiękniejsze miasta i miejsca, które warto zobaczyć. Zapraszamy!

Nadmorskie regiony Chorwacji

Wybrzeże Chorwacji dzieli się na 3 regiony Istria, Kvarner i Dalmacja, choć niektórzy wyodrębniają też podział na Dalmację północną, środkową i południową. Mimo że we wszystkich z tych miejsc znajdziemy piękne widoki, malownicze plaże i ciepły Adriatyk, to każdy region jest wyjątkowy. Różnią się między sobą, chociażby charakterystyczną przyrodą, różnorodnym krajobrazem, kuchnią, historią, która ma wpływ na architekturę czy kulturą.

Istria

Zlokalizowana w północnej części Adriatyku Istria nazywana jest często Toskanią Chorwacji. Teren jest tam raczej łagodnie ukształtowany, a roślinność bujna i zielona. Łatwo jest dostrzec tutaj wpływ kultury włoskiej. Wielu z mieszkańców mówi po włosku, a w miastach występuje podwójne nazewnictwo (włosko-chorwackie). Znajdziemy tutaj klimatyczne nadmorskie miasteczka jak Rovinj, Poreč, Pula czy Rabac. Kuchnia w tym regionie podobna jest do włoskiej. Znajdziemy tu więc różne rodzaje past i pyszną pizzę. Region ten słynie też z trufli, których rośnie tam aż 9 gatunków. Istria jest dobrze przygotowana na turystów, w każdym nawet mniejszym mieście znajdziemy wiele opcji zakwaterowania, począwszy od hoteli, przez apartamenty, wille z basenem, czy kempingi.

Kvarner

To region znajdujący się między Istrią, a Dalmacją. Ze względu na swoje położenie stanowi doskonałą bazę wypadową. Jest bardziej górzysty niż Istria, a rozciągające się wzdłuż niego masywy górskie doskonale chronią przed wiatrem. Panuje tutaj umiarkowany śródziemnomorski klimat. Region ten znany jest przede wszystkim z wysp. Przy jego wybrzeżu znajdują się jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych wysp Chorwacji:

  • Krk,
  • Rab,
  • Cres.

Tamtejsza kuchnia kvarnerska przypomina nieco istryjską. Dominują w niej ryby, jagnięcina i dziczyzna. Często można spotkać też dania z kasztanów czy ślimaków. Kvarner nie jest najpopularniejszym z regionów, ale z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów.

Dalmacja

Dalmacja rozciąga się od wyspy Pag, aż do samego Dubrownika, a jej klimat jest bardziej egzotyczny. Wiele osób twierdzi, że to właśnie tutaj Adriatyk jest najbardziej krystaliczny, a pogoda najcieplejsza. Przekłada się to też na licznie przybywających tu turystów. Większe miasta to prawdziwe kurorty turystyczne. Nie brakuje tu promenad z palmami, wokół których rozciągają się liczne bary, kluby i restauracje, które stanowią centrum nocnego życia. Najpopularniejsze miejsca w Dalmacji to Pag, Korčula, Riwiera Makarska, Split i Dubrownik. Kuchnia Dalmacji opiera się głównie na owocach morza, ziołach i oliwie i uważana jest za bardzo lekką i zdrową. Potrawy są tu raczej grillowane lub duszone, rzadziej smażone. Do wszystkiego dodaje się oliwę, a każda potrawa smakuje tutaj najlepiej z winem z lokalnych winnic.

Podsumowanie

Każdy region ma swój wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Bez znaczenia, które miejsce wybierzemy, możemy mieć pewność, że spędzimy wspaniały czas i będziemy zachwyceni urokami Chorwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here