PIT online 2021

Rozliczenie się z podatku za pomocą internetu jest bardzo łatwym, a przede wszystkim szybkim sposobem na przekazanie zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego. Zwalnia nas to z konieczności dostarczenia dokumentów osobiście lub za pośrednictwem poczty. W zeszłym roku z możliwości tej skorzystało nawet ponad 18 milionów Polaków – to aż 87 proc. wszystkich z wniosków. Jak złożyć wniosek drogą internetową? Podpowiadamy.

Spis Treści

PIT Online w 2021 – co warto wiedzieć? 

Składanie wniosku PIT online w 2021 roku niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest ono łatwe do złożenia. Wystarczy na podstawie wystawionego przez pracodawcę formularza PIT-11 złożyć wniosek korzystając jedynie z przeglądarki internetowej. Jest to świetne rozwiązanie również dla osób, które korzystają z ulg podatkowych lub posiadają inne źródła dochodów. Im szybciej dokona się takiego rozliczenia, tym prędzej można otrzymać zwrot nadpłaconego podatku – i to w ciągu 45 dni od daty złożenia deklaracji. 

Kto może rozliczyć PIT 2020 przez internet? 

Prawo te przysługuje każdemu podatnikowi, który posiada dostęp do internetu. Można tego dokonać zarówno za pomocą komputera, laptopa, jak i smartfonu. Dotyczy to osób, które rozliczają się na podstawie deklaracji: 

  • PIT-28, 
  • PIT-36, 
  • PIT-36L, 
  • PIT-37, 
  • PIT-38, 
  • PIT-39. 

Możliwe jest także dokonanie ewentualnych korekt składanych wniosków. 

PIT online – do kiedy się rozliczyć?  

Wnioski internetowe można składać do 30. kwietnia 2021 r. Za pomocą internetu można to zrobić o każdej porze dnia, niezależnie od tego jaki jest dzień tygodnia. System działa również w weekendy, które dla pracowników Urzędu Skarbowego są dniami wolnymi od pracy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy są zapracowani i nie mogą sobie pozwolić na wizytę w Urzędzie Skarbowym w dniach jego funkcjonowania. Dzięki temu, że system działa przez 24 godziny na dobę, składanie deklaracji internetowych jest także ostatnią deską ratunku dla tych, którzy z rozliczeniem podatku zwlekają na ostatnią chwilę. Zgodnie z obowiązującym prawem, zeznanie podatkowe drogą online można bowiem złożyć do północy. 

Jak złożyć wniosek przez internet? 

W celu złożenia wniosku wystarczy zalogować się w usłudze Twój e-PIT, a następnie potwierdzić swoja tożsamość. Aby tego dokonać można posłużyć się Profilem Zaufanym lub za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Do rozliczenia PIT-u służy specjalny program, który jest w pełni kompatybilny z serwisem E-deklaracje. Można również skorzystać z pomocy wielu innych stron lub programów, które bezpłatnie oferują pomoc w rozliczeniu PIT-u. 

Z pomocą programów procedura rozliczenia podatku przebiega w łatwy sposób. Programy udzielają wielu pomocnych wskazówek oraz krok po kroku tłumaczą, co należy zrobić. Wystarczy podać swoje dane osobowe, identyfikator oraz kwoty dochodów, a następnie dokonują one automatycznych wyliczeń. Po złożeniu deklaracji podatnik otrzymuje drogą elektroniczną tzw. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here