Pomnik z lastryko
fot. Pexels

Pomnik z lastryko wprawdzie już nie jest tak popularny jak miało to miejsce kiedyś, ale na pewno wielu z Was musi regularnie troszczyć się o groby wykonane przed laty z tego materiału. Jak się za to zabrać? Lepiej korzystać z gotowych preparatów czy sięgać po domowe sposoby?

Spis Treści

Jaki materiał na pomnik wybrać?

Przy wyborze materiału najlepiej kierować się kilkoma zasadami. Oczywiście poza kwestią wizualną, która jest istotna, warto pochylić się nad tym, jaki materiał będzie najbardziej wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne.

W Polsce najczęściej sięga się po granit, marmur i piaskowiec. Każdy z tych materiałów jest odporny, ale minimalnie się od siebie różnią. Czym dokładnie? Na pewno ceną, ale także sposobem czyszczenia. Jak usunąć wosk z pomnika? W każdym z tych przypadków powinno się sięgać po inny preparat. Zresztą to samo tyczy się lastryko, który niestety jest dość wymagający, choć trwały. Wybierając odpowiedni pomnik, zaleca się korzystanie z usług sprawdzonego kamieniarza, który może pochwalić się dużym doświadczeniem. Pomniki buduje się na wiele lat, dlatego warto szukać specjalistów.

groby na cmentarzu w bliższej i dalszej odległości
fot. Pexels

Pomnik z lastryko – jak czyścić?

Zacznijmy od tego, czym jest lastryko, które nadal można spotkać na cmentarzach. To połączenie cementu, grysu, wody oraz barwników. Niegdyś popularny materiał, z którego powstawały pomniki. Dziś sięga się po niego znacznie rzadziej.

Jak większość tego typu materiałów, ma plusy i minusy. Na początek skupmy się na zaletach tego materiału:

  • Cena – jest bardzo korzystna i to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na droższy materiał
  • Wytrzymałość – choć lastryko ma porowatą strukturę, którą bardzo ciężko się czyści, jest materiałem odpornym na uderzenia i pogodę. Możesz szorować taki pomnik szczotką, a nic się z nim nie stanie!

Jeśli chodzi o wady, na pewno trzeba wspomnieć o tym, że materiał z czasem staje się „porowaty” i może sprawiać wrażenie wykruszonego. W te miejsca wchodzić może pleśń i wilgoć, co jest ciężkie do wyczyszczenia, a także może zarastać mchem.

kobieta ubrana na czarno z czerwonymi kwiatami stoi przy grobie
fot. Pexels

Jak pielęgnować lastryko?

Przydatne są na pewno triki na sprzątanie, ale zanim z nich skorzystasz, usuń mech, który mógł pojawić się w szczelinach. Najlepiej robić to regularnie, aby nie nawarstwiać sobie pracy. Później możesz już przejść do działania!

Jeśli lastryko nie jest błyszczące i widać już na nim nierówności, śmiało możesz skorzystać z delikatnej szczotki, za pomocą której rozprowadzisz pianę z płynu do naczyń. Staraj się mimo wszystko unikać silnych produktów takich jak ocet jabłkowy. Możesz za to dodać do czyszczenia odrobinę sody oczyszczonej. Spłucz całość ciepłą wodą, osusz, a na sam koniec możesz posmarować nagrobek olejem roślinnym. Później wypoleruj suchą ściereczką i gotowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here