Rekrutacje pracowników w Warszawie

Z badań wynika, że nawet 8 na 10 pracodawców w Polsce ma lub miało problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Ten problem się pogłębia, za co odpowiada demografia, niska stopa bezrobocia oraz wciąż aktywna emigracja zarobkowa. W wielu sektorach gospodarki dochodzi już do takich sytuacji, że pracodawcy tygodniami nie są w stanie obsadzić wolnych etatów i… płacą za samo przyjście na rozmowę kwalifikacyjną (to casus najsłynniejszej sieci restauracji na świecie). Jeśli i Twoje dotychczasowe rekrutacje pracowników w Warszawie pozostawiały wiele do życzenia, to czas najwyższy, abyś dowiedział się, jak skutecznie pozyskiwać nowe osoby do firmy. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym artykule.

Spis Treści

Zacznij od stworzenia profilu idealnego kandydata

Choć może się wydawać, że każdy pracodawca rozpoczynający rekrutację pracowników w Warszawie doskonale wie, kogo szuka, to niekoniecznie musi tak być. Wiele firm nie tworzy profili idealnych kandydatów, przez co później jest im znacznie trudniej zweryfikować zgłaszające się osoby nie tylko pod kątem kwalifikacji zawodowych, ale też np. cech charakterologicznych.

Rada

Posiadając profil idealnego kandydata będziesz w stanie stworzyć rzetelne ogłoszenie i już na tym etapie w znacznym stopniu „odsiać” osoby, które nie spełniają Twoich oczekiwań.

Tworząc profil idealnego kandydata bardzo dokładnie zastanów się nad tym, kogo tak naprawdę szukasz, czego od niego oczekujesz, a co może być miłym, ale niekoniecznym atutem danej kandydatury.

Zastanów się nad wyborem strategii rekrutacyjnej

Do rekrutacji pracowników w Warszawie nie powinno się podchodzić ad hoc. Zawsze warto wcześniej dokładnie przemyśleć, jaka strategia rekrutacyjna będzie najlepsza do pozyskania takich osób, na jakich nam zależy. Tę strategię trzeba również dopasować do realiów rynku.

Przykładowo: jeśli szukasz pracowników fizycznych, to kluczowa będzie tutaj prosta, konkretna komunikacja ze wskazaniem najważniejszych korzyści wynikających z zatrudnienia się w Twojej firmie (np. atrakcyjne zarobki, wolne weekendy, brak wyjazdów w delegację etc.). Zupełnie inaczej będzie natomiast w przypadku poszukiwania pracowników na stanowiska managerskie, gdzie ceni się samodzielność, benefity, prestiż marki pracodawcy oraz realizowanie ambitnych projektów.

Nie zamykaj się na outsourcing

Jeśli wcześniej nie brałeś pod uwagę opcji skorzystania z outsourcingu, to może warto tę kwestię jeszcze raz przemyśleć. Outsourcing powoli staje się realną alternatywą dla etatu – i to nie tylko z punktu widzenia pracodawców, ale też samych pracowników.

Są branże, w których dużo łatwiej i szybciej można pozyskać kontraktorów niż pracowników etatowych. Przykładem będzie tutaj sektor IT. Dzięki outsourcingowi możesz zainteresować Twoją ofertą wysokiej klasy specjalistów, którzy z różnych powodów chcą zachować niezależność. Korzyścią dla Ciebie będzie również zoptymalizowanie kosztów zatrudnienia – zwłaszcza, jeśli outsourcing realizuje agencja pracy, z którą będziesz się rozliczać w modelu B2B, nie ponosząc wysokich wydatków na utworzenie nowych etatów czy obsługę kadrowo-płacową.

Zawalcz o pracowników, którzy wydają się być poza Twoim zasięgiem

Tutaj warto wprowadzić termin headhunting. Ta strategia pozyskiwania pracowników jest nie tylko modna, ale przede wszystkim bardzo skuteczna – dlatego decyduje się na nią coraz więcej warszawskich pracodawców.

Headhunting pozwala dotrzeć do najlepszych kandydatów, również tych, którzy aktualnie pozostają poza rynkiem, a więc faktycznie wydają się być niedostępni. W ten sposób można im złożyć atrakcyjną ofertę i skłonić przynajmniej do rozważenia opcji zmiany pracodawcy.

Podsumowując: chcąc przeprowadzić rekrutacje pracowników w Warszawie należy podejść do sprawy w sposób niestandardowy, zapomnieć o utartych schematach i sięgnąć po rozwiązania, które zwrócą uwagę kandydatów na Twoją markę biznesową. Domyślamy się natomiast, że niekoniecznie masz na to czas, dlatego nie ma lepszej porady niż powierzenie rekrutacji profesjonalistom.

Komu zlecić rekrutację pracowników w Warszawie? Wybór agencji HR jest na tyle duży, że na pewno znajdziesz dla siebie odpowiedniego partnera. Pamiętaj, aby kierować się tutaj kryterium renomy danej agencji rekrutacyjnej, jej doświadczeniem w obsłudze firm z Twojej branży, a także zakresem oferty – im więcej usług posiada ona w swoim portfolio, tym większa szansa na to, że prawidłowo dopasuje strategię do potrzeb i specyfiki Twojego biznesu.

Skuteczne rekrutacje pracowników w Warszawie przeprowadza Verita HR – najlepiej oceniana agencja pracy w stolicy, której usługi rekomenduje aż 97 proc. klientów biznesowych oraz 90 proc. zatrudnionych za jej pośrednictwem pracowników.

Verita HR specjalizuje się w rekrutacji stałej, headhuntingu, outsourcingu i doradztwie HR dla firm z branży IT, finansów, bankowości inwestycyjnej oraz na rzecz centrów usług wspólnych BPO i SSC. Z jej pełną ofertą możesz się zapoznać na oficjalnej stronie internetowej agencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here