Przerost gruczołu krokowego (prostaty) to częsty problem wśród mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Obecnie mogą oni korzystać z różnych metod leczenia, dobieranych indywidualnie do każdego przypadku. Choć w przypadku niewielkiego rozrostu prostaty może wystarczyć zmiana trybu życia i niektórych nawyków, w wielu sytuacjach lekarze decydują o konieczności zastosowania np. leków lub przeprowadzenia mało inwazyjnego zabiegu. Jak leczyć przerost gruczołu krokowego? Od czego zależy, jaka metoda zostanie zastosowana?
Spis Treści
Powiększony gruczoł krokowy – dobór metody leczenia
Wybór najlepszej metody leczenia przerostu prostaty zależy od kilku czynników. Oprócz nasilenia objawów będzie to przede wszystkim wiek pacjenta oraz ogólny rozmiar gruczołu. Jeżeli intensywność dolegliwości nie jest zbyt duża, przez co nie utrudniają one codziennego funkcjonowania, stosuje się przede wszystkim mało inwazyjne sposoby na zmniejszenie gruczołu. Pomocne mogą być zabiegi wykonywane przez pacjenta samodzielnie w domu, jak również naturalne preparaty.
Czym leczyć przerost prostaty w domu?
Wymienione metody sprawdzają się nie tylko jako metody wspomagające leczenie przerostu gruczołu krokowego lub pozwalające złagodzić niezbyt nasilone dolegliwości. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim:
– włączenie do codziennej diety niektórych ziół i roślin, takich jak ekstrakt z owoców palmy sabałowej, pokrzywa czy korzeń maca,
– nasiadówki lub kąpiele, najlepiej z wykorzystaniem soli Epsom lub ekstraktów ziołowych o działaniu przeciwbólowym i rozluźniającym obrzęki, przynoszące ulgę przy łagodnym przeroście gruczołu krokowego,
– ćwiczenia mięśni Kegla – mocniejsze mięśnie dna miednicy to nie tylko lepsza kontrola oddawania moczu (problemy z mikcją należą do najbardziej charakterystycznych objawów przerostu gruczołu krokowego), ale i poprawa życia erotycznego. Treningi mogą być wykonywane praktycznie wszędzie, zarówno “na sucho”, jak i z wykorzystaniem specjalnych gadżetów erotycznych takich jak masażery prostaty czy korki. Należy jednak pamiętać o tym, by wykorzystywać do tego celu wyłącznie oferowane przez butik erotyczny akcesoria opisane jako gadżety analne – ich kształt sprawia, że mogą być bezpiecznie umieszczane w odbycie i spełniać swoją funkcję.
Przerost gruczołu krokowego – leczenie farmakologiczne
W przypadku bardziej nasilonych dolegliwości, gdy domowe sposoby nie pomagają, najczęściej stosuje się leki pozwalające zmniejszyć gruczoł krokowy (głównie leki hormonalne) lub ułatwić przepływ moczu (alfa blokery), a także ich kombinacje. W niektórych przypadkach konieczne są także antybiotyki. W leczeniu rozrostu gruczołu krokowego wykorzystywane są one najczęściej w sytuacji, w której zwiększenie rozmiaru prostaty jest skutkiem infekcji bakteryjnej.
Przerost prostaty – operacja
Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przyniosło rezultatów lub objawy są bardzo nasilone, przerost prostaty można wyleczyć operacyjnie lub przy pomocy innych zabiegów. Najczęściej metody te stosuje się u pacjentów z poważnymi dolegliwościami, np. krwiomoczem lub kamieniami w drogach moczowych.
Przerost gruczołu krokowego można leczyć m.in. poprzez:
– przezcewkowe nacięcie prostaty – zabieg endoskopowy niwelujący ucisk na cewkę moczową i przywracający prawidłowy przepływ moczu,
– waporyzacja prostaty – to bezkrwawa procedura polegająca na laserowym zniszczeniu uciskających na cewkę moczową fragmentów tkanki gruczołu; stosuje się ją przede wszystkim w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego,
– przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego – polega na usunięciu nadmiaru gruczołu przez cewkę moczową,
– zabieg HIFU – zniszczenie nadmiaru tkanki za pomocą ultradźwięków.
Czy przerost prostaty jest uleczalny? Skuteczność leczenia
Zabiegi mające na celu leczenie rozrostu gruczołu krokowego to procedury mało inwazyjne, które wyraźnie poprawiają stan pacjentów. Większość z nich zapobiega także nawrotom problemu. U niektórych osób mogą pojawić się przejściowe skutki uboczne terapii, takie jak niewielkie infekcje, ból przy oddawaniu moczu lub problemy z erekcją. Po okresie rekonwalescencji, trwającym od kilku do kilkunastu tygodni zazwyczaj przemijają. Należy przy tym pamiętać, by ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, również w przypadku leczenia przerostu gruczołu krokowego naturalnymi metodami. Podobnie jak w przypadku innych chorób, najlepiej jest jednak zadbać o profilaktykę jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów.