Jak wybrać odpowiedni system szamba?

0
251

Szamba betonowe to najbardziej rozpowszechniony rodzaj szamba. Przeznaczony jest głównie dla domów jednorodzinnych, letniskowych lub małych bloków mieszkalnych. Szamba betonowe są wykonane z betonu i zazwyczaj mają dużą pojemność — od 5 m3 do 15 m3. Są więc idealne do mieszkań trzy- lub czteropokojowych z dwiema łazienkami. Zapewniają długą żywotność, ale ich cena jest stosunkowo wysoka w porównaniu z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Bardzo częstym wyborem klientów staje się szambo betonowe 10m3.

Szambo to wodoszczelny zbiornik zakopany w ziemi. Zazwyczaj jest on wykonany z betonu, plastiku lub włókna szklanego i służy do oczyszczania ścieków, które nie mają dostępu do systemu komunalnego. Ścieki z domu są odprowadzane do zbiornika za pomocą podziemnej rury. Odpady wpływają do zbiornika i osadzają się na dnie — ciała stałe nazywane są osadem, a szumowiny znajdują się na wierzchu. Warstwa środkowa to w większości czysta woda, którą można odprowadzić do innego miejsca w celu oczyszczenia (pole absorpcyjne).

Szambo własnej roboty — czy to ma sens?

Szambo jest drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Uzyskanie pozwolenia na budowę szamba i wykonanie całej sieci jest również czasochłonne. Poza tym zdarzają się przypadki, że grunt, na którym chcemy zainstalować szambo, nie pozwala na to. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie szamba domowym sposobem. Jak one działają? Zasada działania szamba domowej roboty jest prosta — woda wraz ze ściekami przedostaje się na dno, a następnie filtruje przez warstwy piasku i torfu — dzięki temu zanieczyszczenia stałe pozostają w nich, a czysta woda wypływa ze studzienki do kanałów ściekowych lub bezpośrednio do strumieni. Takie założenia są słuszne, ale tylko częściowo — instalacja szamba domowej roboty wymaga spełnienia pewnych warunków, które nie każdy ma w domu. Należy pamiętać, że konstrukcja szamba musi spełniać surowe wymagania dotyczące jego trwałości i ochrony środowiska, dlatego przed podjęciem decyzji o budowie własnego systemu warto zastanowić się, czy takie przedsięwzięcie się powiedzie. Jeśli jednak taka opcja jest brana pod uwagę, warto się zainteresować ofertą: szambo 10m3 z tanie-szambo24.pl

Szambo plastikowe — zalety i wady

Szamba plastikowe zyskują coraz większą popularność. Stanowią one nowoczesne rozwiązanie w zakresie odprowadzania ścieków ze względu na wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi szambami betonowymi. Są łatwe w montażu, nie wymagają specjalnego fundamentu, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, tworzywo sztuczne jest materiałem niskonakładowym, który można szybko wyprodukować, więc koszt produkcji jest niższy niż w przypadku produktów betonowych. Szamba plastikowe są również lekkie i łatwe w transporcie, więc nawet jeśli mieszkasz w odległej okolicy, gdzie dostawa samochodem ciężarowym jest niemożliwa lub bardzo droga, nadal będzie to dla Ciebie opłacalne.

Alternatywa dla szamba betonowego

Jeśli szukasz zbiornika na szambo, który jest łatwy w instalacji i bardzo lekki, najlepszym wyborem będą szamba plastikowe. Można je ustawić na dowolnej powierzchni bez konieczności wykonywania betonowych fundamentów, są więc idealne, jeśli chcesz je później przenieść lub nie masz dostępu do betonu w miejscu, w którym chcesz zamontować zbiornik. Wybór zbiornika na szambo powinien być jednak dokładnie przemyślany, gdyż jest to zakup na długie lata.

Szamba plastikowe są również znacznie tańsze od swoich betonowych odpowiedników, ponieważ nie wymagają specjalnego transportu ani kosztownego sprzętu do instalacji. Ich żywotność jest również dłuższa niż zbiorników betonowych, a ponadto lepiej niż inne typy zbiorników znoszą trudne warunki pogodowe (nie rdzewieją).

Reasumując, szambo to dobry wybór przede wszystkim dla osób mieszkających na wsi, gdzie populacja jest niewielka, a infrastruktura do podłączenia linii kanalizacyjnych nie jest dostępna (lub całkowicie nie ma miejsca na system kanalizacyjny). Dobrą praktyką jednak jest dokładne przeanalizowanie różnych rodzajów zbiorników i dopasowanie odpowiedniego do swoich potrzeb oraz możliwości i warunków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here