Osoby z wadami wzroku, takimi jak dalekowzroczność, krótkowzroczność, prezbiopia czy astygmatyzm, do wyboru mają dwa najbardziej popularne sposoby korekcji. Pierwsza z nich jest najbardziej klasyczna i popularna, czyli okulary. Druga bardziej nowoczesna i ciągle zyskująca na popularności, czyli soczewki kontaktowe. Jest to rozwiązanie często polecane, jednak jak naprawdę wygląda codzienne użytkowanie szkieł kontaktowych?
Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych
Na początku przypomnijmy, że każda osoba, która rozważa używanie soczewek kontaktowych do korekcji wzroku, najpierw powinna skonsultować tę decyzję ze specjalistą. Wizyta u optometrysty lub lekarza okulisty pozwoli sprawdzić, czy noszenie soczewek jest możliwe. Zazwyczaj nie ma ku temu przeciwwskazań, jednak nie można założyć z góry, że soczewki są dla każdego. Niektóre dolegliwości i choroby sprawiają, że ich noszenie jest albo niemożliwe, albo konieczny jest wybór odpowiedniego, dostosowanego do okoliczności modelu. Mowa tu np. o alergiach, szczególnie na silikon (jeden ze składników soczewek silikonowo-hydrożelowych), kurz, roztocza, ale też np. o niektórych chorobach oczu.
Wizyta u optometrysty pozwoli także po raz pierwszy zapoznać się z soczewkami w praktyce. Dla wielu osób bowiem zakładanie soczewek wydaje się być czynnością trudną i problematyczną. Takie wrażenie powodowane jest tym, że samo manipulowanie przy oku budzić może obawy. Chociaż są one zrozumiałe, to praktyka pokazuje, że zazwyczaj są one bezpodstawne i mijają po kilku czy kilkunastu próbach.
Jak założyć soczewki kontaktowe? Tak naprawdę nie jest to skomplikowane. Wystarczy umyć starannie ręce, przygotować soczewkę wywiniętą na właściwą stronę i przeznaczoną dla danego oka. Następnie odciągamy dolną powiekę palcem tej samej dłoni, na której trzymamy soczewkę. Druga dłoń w tym czasie odciąga powiekę górną, a my, patrząc w górę, delikatnie nakładamy soczewkę na rogówkę. Teraz wystarczy jeszcze tylko kilka razy mrugnąć, by soczewka dobrze się ułożyła – i to wszystko. Zdejmowanie również nie należy do trudnych. Myjemy ręce, przygotowujemy płyn do soczewek i pojemniczek (jeśli są konieczne). Następnie odciągamy dolną powiekę i patrząc w górę przykładamy palec wskazujący do soczewki. Pomagając sobie kciukiem chwytamy soczewkę i delikatnie zdejmujemy ją z oka.
Same czynności zakładania i zdejmowania soczewek to jednak nie wszystko, jeśli chodzi o prawidłowe używanie soczewek kontaktowych.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Przede wszystkim zakładamy, że soczewki kontaktowe, jako wyrób medyczny, kupowane są w sprawdzonym źródeł (jak sklep internetowy https://www.bezokularow.pl/) i po wcześniejszym badaniu wzroku.
To, jaki rodzaj soczewek wybierzemy zależy jednak nie tylko od wyniku badania, ale też od naszych preferencji, potrzeb, trybu codziennego życia.
Przykładowo soczewki jednodniowe polecane są często osobom mającym skłonności do podrażnień, potrzebujących produktów najbardziej przyjaznych dla oka. To także dobry wybór dla osób, które soczewki traktują jako uzupełnienie okularów. Np. zakładają je na imprezę, trening, na pływalnię czy na czas uprawiania sportu. Z kolei soczewki miesięczne są tańsze (w przeliczeniu na czas używania) niż jednodniowe, ale nie każdy lubi konieczność pamiętania o konieczności ich pielęgnacji. Takie soczewki trzeba bowiem przemywać w specjalnym płynie i przechowywać w odpowiednim pojemniczku, pamiętając też, by nie przekroczyć zalecanych 30 dni używania jednej pary. Tryb życia może też powodować, że najbardziej optymalne będą dla nas tak zwane soczewki nocne. To ich potoczna nazwa, tak naprawdę chodzi zaś o soczewki całodobowe. To modele, których nie trzeba zdejmować na noc, można w nich spać. Idealne, jeśli potrzebujecie perfekcyjnego widzenia od razu po przebudzeniu się i o każdej porze dnia i nocy. Miesięczne soczewki całodobowe mogą być noszone przez 30 dni bez zdejmowania, co jednak nie jest polecane, bo może powodować podrażnienia oczu.
Te z kolei dość często występują także w innych przypadkach. Zbyt suche powietrze w miejscu pracy, zbyt długi czas spędzany przed monitorami i ekranami emitującymi światło niebieskie, zespół suchego oka, zanieczyszczenie powietrza, to tylko jeden z przykładów, kiedy nasze oczy mogą być podrażnione i nienawilżone w odpowiednim stopniu. W takich przypadkach trzeba być zaopatrzonym w dobre krople do oczu. Zarówno używane na noc, jak i aplikowane bezpośrednio na soczewki kontaktowe. W tym drugim przypadku muszą oczywiście być odpowiednio opisane, z jasno określonym zapisem, że można je w ten sposób stosować.