Budzisz się w środku nocy z uczuciem suchości w jamie ustnej, odczuwasz dyskomfort tuż po przebudzeniu lub w ciągu dnia? Zastanawiasz się, co pomoże na suchość jamy ustnej? Podpowiadamy domowe sposoby i skuteczne produkty dostępne w aptece!
Spis Treści
Suchość jamy ustnej przyczyny
Błona śluzowa jamy ustnej stanowi barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Uczucie suchości w jamie ustnej w najprostszy sposób można tłumaczyć niewystarczającą ilością śliny. Ta wydzielina pełni bardzo ważną rolę dla zdrowia całego organizmu. Oczyszcza jamę ustną przez wypłukiwanie resztek pokarmowych, chroni zęby działając przeciwbakteryjnie, bierze udział w pierwszym etapie trawienia pokarmów, a także nawilża jamę ustną, chroniąc śluzówkę przed wysychaniem i uszkodzeniem oraz ułatwia jej regenerację. Suchość jamy ustnej to zatem nie tylko dyskomfort, ale i sygnał ostrzegawczy wysyłany przez ciało. Co może ją powodować? Do częstych przyczyn występowania suchości w jamie ustnej zalicza się przyjmowanie niedostatecznej ilości płynów. Jeśli suchość jamy ustnej pojawia się od czasu do czasu, przyczyną mogą być sytuacje stresowe, nadwyrężanie aparatu mowy, występujące na przykład u osób pracujących głosem, oddychanie zbyt suchym, przegrzanym lub zanieczyszczonym (także przez źle konserwowaną klimatyzację) powietrzem czy wdychanie dymu papierosowego. Bywa też objawem alergii, rozwijającego się przeziębienia, infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Kobiety mogą odczuwać suchość w gardle jako skutek nadwrażliwości śluzówek spowodowanej zmianami hormonalnymi. Uczucie to może też być konsekwencją wymiotów czy refluksu żołądkowo-przełykowego.
Co na suchość jamy ustnej – domowe sposoby
Jednym z najpopularniejszych sposobów na suchość jamy ustnej, które można zastosować w domu są płukanki. Można je przygotować zaparzając mieszanki ziół, które pobudzają wydzielanie śliny. Jeśli masz w domu dziewannę, korzeń prawoślazu, tymianek, werbenę, imbir, korę dębu czy lipę – z pewnością płukanie jamy ustnej naparami z tych ziół wspomoże walkę z suchością jamy ustnej. Pomocne będzie także siemię lniane. W formie przecedzonego po zaparzeniu nasion płynu o konsystencji kisielu może być popijany drobnymi łykami w ciągu dnia, natomiast w formie naparu może być stosowany do płukania jamy ustnej. Równie ważna jak stosowanie domowych naparów o właściwościach nawilżających i łagodzących śluzówkę jest dbałość o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Częste wietrzenie, otaczanie się roślinami doniczkowymi, które oczyszczają i nawilżają powietrze i stosowanie nawilżaczy (zarówno kamionkowych, wieszanych na kaloryferze, jak i nowoczesnych, ultradźwiękowych) sprawią, że w pomieszczeniu łatwiej będzie oddychać i zadbać o odpowiednie nawilżenie gardła. Czasami najprostszym sposobem na poradzenie sobie z suchością w jamie ustnej jest zmiana diety, przyjmowanie wystarczającej ilości płynów w ciągu dnia, czy rezygnacja z palenia tytoniu i picia alkoholu.
A co na suchość jamy ustnej z aptecznej półki
Skutecznym, a zarazem łatwym w użyciu niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujemy, sposobem na suchość w jamie ustnej jest zastosowanie pastylek do ssania. Zależnie od składu i zaleceń producenta można je stosować nawet kilka razy dziennie. Wartym uwagi jest na przykład wyrób medyczny Fiorda Vocal MD. Jego działanie oparte jest o naturalne składniki. Porost islandzki i prawoślaz zawierają substancje śluzowe, które tworzą ochronną powłokę, korzystnie działając na błonę śluzową gardła, krtani i strun głosowych. Te składniki pastylek do ssania działają kojąco i łagodząco. Zawarty w wyrobie medycznym Fiorda Vocal MD kwas hialuronowy (w postaci soli sodowej), który jest naturalnym mukopolisacharydem, występującym m.in. w tkance łącznej, skórze, stawach, ścianach naczyń krwionośnych, posiada zdolność wiązania i zatrzymania wody w komórkach, ułatwiając utrzymanie odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej jamy ustnej, gardła i strun głosowych. Szczegółowy skład i opis działania dostępne są pod linkiem: http://fiorda.pl/fiorda-vocal-md/ – warto się z nimi zapoznać.
Zoom na zdrowie
Wszystkie – zarówno domowe, jak i te, po które trzeba udać się do apteki – środki radzenia sobie z uczuciem suchości jamy ustnej łączy to, że działają miejscowo, nawilżając błonę śluzową gardła i łagodząc jej podrażnienia. Tajemnica ich skuteczności polega oczywiście na prozdrowotnym działaniu składników, ale także na regularności i systematyce stosowania. Z pewnością nie pomoże jednorazowe wypłukanie jamy ustnej czy zażycie jednej tabletki do ssania, ale te same metody po kilku zastosowaniach przyniosą znaczącą ulgę w dolegliwości. Jeśli jednak po kilku dniach efekty nie będą zadowalające, a suchość w jamie ustnej nie tylko nie minie, ale będzie się nasilać, warto udać się do specjalisty. Z pewnością porady udzieli lekarz pierwszego kontaktu lub laryngolog. Ale spokojnie, w większości przypadków przedstawione w tekście sposoby na suchość jamy ustnej okażą się skuteczne.
Artykuł sponsorowany.