Tajemnice Zakopanego

Zakopane nie bez przyczyny nazywane jest „Perłą Tatr”. Można powiedzieć, że jest to miejsce – symbol polskich gór. Odwiedzając malownicze okolice Zakopanego łatwo się przekonać na własne oczy, że natura nie poskąpiła tego, co najpiękniejsze. Zapierające dech w piersiach widoki oraz jedyne w swoim rodzaju górskie powietrze to balsam dla duszy dla chcącego odpocząć od codzienności aktywnego turysty.

Spis Treści

1. Giewont

„Król Zakopanego”. Majestatyczny masyw górski wybijający się ponad Tatrami Zachodnimi. Przypominający o sile przyrody żywy pomnik przyrody i pamięci zapisanej w legendach rycerskich. Podania ludowe jego kształt kojarzą z sylwetką śpiącego rycerza, który gotowy jest powstać do walki w obliczu zagrożenia. Masyw podszyty jest wieloma jaskiniami, z których każda posiada własną historię przypisaną przez miejscową ludność. „Jaskinia Śpiących Rycerzy” może zadziałać na wyobraźnie historyczną nie tylko pasjonatów. Miejsce owiane tajemnicą i legendą.

2. Morskie Oko

Położone na wysokości 1395m w Dolinie Rybiego Potoku największe jezioro Tatr. Inspiracja wielu poematów kontemplujących piękno przyrody. Od wieków pobudza wyobraźnie poetów takich jak Teofil Lenartowicz czy Bogusław Stęczyński, którzy poświęcali mu swoje natchnione utwory. Ludowe przekazy mówią o tajemnym połączeniu Morskiego Oka z Adriatykiem. Świadczyć o tym miała wydobyta podobno z głębin „Bezdennego Jeziora” szkatułka z klejnotami pochodząca z zatopionego okrętu. W 2014 roku amerykański magazyn The Wall Street Journal umieścił Morskie Oko wśród pięciu najpiękniejszych jezior świata.

3. Dolina Kościeliska

Usłany wąwozami, jaskiniami i skałami wapiennymi historyczny szlak turystyczny, otwierający drogę na Słowacką stronę Tatr. Miejsce niegdyś tętniące życiem i kryjące tysiące tajemnic. Już w piętnastym wieku wydobywano tam na dużą skalę srebro i miedź. Wokół przemysłu wydobywczego i hutniczego przez wieki gromadzili się tam ludzie poszukujący zarobku i przygód. Nie brakowało też poszukiwaczy skarbów zwabionych bogactwami naturalnymi doliny, toczących odwieczną walkę ze zbójnikami czyhającymi w jaskiniach (Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia). O obecności poszukiwaczy skarbów przypominają liczne znaki zapisane przez nich na skałach.

Zakopane to bogate historycznie i przyrodniczo miejsce idealnie nadające się do aktywnego wypoczynku. Na szlakach turystycznych można spotkać oazy w postaci zabytkowych schronisk. Nowocześni turyści mogą natomiast znaleźć dla siebie wygodne miejsce do wypoczynku w kompleksie wypoczynkowym JLS Apartamenty – https://www.zakopaneapartamenty24.eu/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here