fotowoltaika

Rokrocznie obserwujemy coraz większe zainteresowanie zakupem instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych. Widok charakterystycznych konstrukcji zamontowanych na dachach, a nawet bezpośrednio na gruncie, nie budzi już w nikim zdziwienia – obecnie powszechną wiedzą jest to, jak wysokie oszczędności może zapewnić korzystanie z energii odnawialnej, a także jej korzystny wpływ na nasze środowisko. Wciąż jednak pozostają kwestie, które budzą wątpliwości – np. czy panele fotowoltaiczne można zainstalować na każdym dachu? Jak powinny być zamontowane, aby zapewnić maksymalną efektywność?

Spis Treści

Panele słoneczne na dachu płaskim

Fotowoltaika bezproblemowo i z dużą wydajnością działa na dachach płaskich. Konieczne jest jedynie zastosowanie konstrukcji montażowej, która zapewni odpowiedni kąt nachylenia. Lekkość, wytrzymałość i odporność na korozję zapewnia materiał, z którego wykonana jest taka konstrukcja – najczęściej jest to aluminium.

Dachy skośne

Kąt nachylenia większości dachów skośnych pozwala na bezproblemową instalację fotowoltaiki. Najważniejszym warunkiem, również spełnianym przez zdecydowaną większość domów jednorodzinnych jest to, aby przynajmniej jedna połać dachowa była skierowana w stronę południową.

Panele słoneczne na dachu kopertowym

Właściciele domów jednorodzinnych z tym rodzajem dachu często mają wątpliwości, czy w ich przypadku będzie możliwe zainstalowanie fotowoltaiki – ich wątpliwości budzi zróżnicowany poziom nasłonecznienia, związany z ułożeniem płaszczyzn dachu. Instalacja paneli jest w tym przypadku rzeczywiście trudniejsza, ale możliwa do zrealizowania i równie opłacalna jak na innych dachach. Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie falownika z optymalizatorem mocy lub inwertera łańcuchowego.

Instalacja fotowoltaiki na dachu – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od rodzaju dachu, do najważniejszych czynników należy wspomniany wcześniej kąt nachylenia (w zależności od lokalizacji – 25-50 stopni), kierunek (idealnie jeśli przynajmniej jedna połać dachu skierowana jest w stronę południową, południowo/zachodnią lub południowo/wschodnią) oraz przede wszystkim – wysoki poziom nasłonecznienia. Przeszkadzać mogą anteny satelitarne, drzewa, okoliczne zabudowania, a także nadbudówki, wywietrzniki i kominy zamontowane w dachu – są to jednak przypadki sporadyczne.

Zdecydowana większość domów jednorodzinnych w Polsce posiada odpowiednie warunki do tego, aby zainstalować panele fotowoltaiczne. Warto skorzystać z tej możliwości aby zapewnić sobie niezależność i wysokie oszczędności. Dużym wsparciem jest doradztwo ekspertów – firma El-Sun (https://el-sun.pl/) gwarantuje pomoc przy doborze odpowiedniego rozwiązania dla Twojego domu, a także przeprowadzi całą instalację od początku do końca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here