gorączka u dzieci i niemowląt

Podwyższona temperatura ciała to dla rodziców jasny znak, że z dzieckiem dzieje się coś nie tak. Najczęściej jest to objaw infekcji, choć przyczyny gorączki mogą być bardzo różnorodne. Może się pojawić przy biegunce, ospie wietrznej, ząbkowaniu czy towarzyszyć odczynom poszczepiennym. Ten stan oczywiście wymaga uwagi i obserwacji. Wielu rodziców decyduje się na zbicie podwyższonej temperatury ciała domowymi sposobami, a inni sięgają po leki przeciwgorączkowe najczęściej na bazie paracetamolu, które są bezpieczne i skuteczne. Warto przy tym pamiętać, że sam ten objaw jest oznaką, że organizm walczy z infekcją i uruchamia naturalne procesy obronne, więc zawsze trzeba rozważyć, co będzie dla maluszka najlepszą terapią. Z pewnością stan, gdy gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas lub też nie można jej obniżyć dostępnymi lekami jest sygnałem, że trzeba skonsultować się ze specjalistą.

Spis Treści

O czym może świadczyć podwyższona temperatura ciała?

Standardowa ciepłota ciała u zdrowego człowieka wynosi między 36 a 37°C. O gorączce mówimy więc wówczas, gdy temperatura ciała jest większa niż 37,8°C. Ta nieco niższa jest określana jako stan podgorączkowy. Z medycznego punktu widzenia lekko podwyższona temperatura ciała jest korzystna dla walczącego z infekcją organizmu i jest efektem tego, że odporność dziecka jest dobra. Natomiast przy wyższych wskazaniach konieczne są leki przeciwgorączkowe, a często też wizyta u pediatry. Najczęstszą przyczyną gorączki są infekcje wirusowe i bakteryjne. Zdarza się również, że pierwotną przyczyną jest zakażenie układu moczowego, odczyn poszczepienny, uszkodzenie błony śluzowej żołądka czy też ząbkowanie. Jak widać, zarówno lekkie, jak i poważne infekcje mogą na początku dawać bardzo podobne objawy. I dlatego właśnie pomiar temperatury, gdy dziecko gorączkuje jest niezwykle ważny. U niemowląt może być on kłopotliwy, choć obecnie rodzice mają do wykorzystania szereg nowoczesnych i praktycznych narzędzi. Można mierzyć temperaturę standardowo w odbycie dziecka. Poza tym dostępne są termometry, które przykłada się do czoła czy też modele douszne, które wykorzystują podczerwień. Wygodne są te produkty paskowe. Dla maluszków przeznaczony jest także specjalny smoczek z termometrem.

Kiedy trzeba się obawiać wysokiej temperatury ciała?

Podwyższona temperatura jest ważnym sygnałem i warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić. Warto pamiętać o tym, że dziecko musi być ciepło ubrane, ale nie można doprowadzić do przegrzania się organizmu. Należy też regularnie podawać płyny w niewielkich porcjach, ale nie trzeba zmuszać malucha do jedzenia. W przypadku kąpieli temperatura wody nie może być chłodniejsza o mniej więcej 2 stopnie niższa od parametrów ciała. Wiele osób sięga także po okłady, które się aplikuje na główce, w pachwinach, na nóżkach. W ten sposób można zmienić szyć podwyższoną temperaturę. Taka procedura będzie świetnie działać w przypadku pierwszych objawów infekcji takich jak na przykład częste zakażenia układu oddechowego czy zapalenie ucha środkowego. Natomiast, gdy gorączce towarzyszą objawy takie jak utrata przytomności czy drgawki gorączkowe koniecznie trzeba udać się na konsultacje ze specjalistą.

Czy gorączka u dziecka może być niebezpieczna?

Różnorodne niepokojące objawy, które towarzyszą gorączce, takie jak na przykład złe samopoczucie, ból głowy w okolicy czoła, ból w okolicach karku, uczucie pełności w nosie czy ból gardła mogą sygnalizować infekcje wirusowe dróg oddechowych. Natomiast ból brzucha, biegunka czy wymioty mogą być znakiem, że układ pokarmowy walczy z zakażeniami. Może być ono związane z infekcją wirusową lub też bakteriami, które rozwijają się po spożyciu na przykład nieświeżego jedzenia. Oczywiście wysoka temperatura może być także zwiastunem bardzo poważnych chorób nerek, wątroby czy też zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jak widać, jest to objaw, którego nie warto lekceważyć i w przypadku wysokiej gorączki nie poprzestawać na podawaniu leków.

Jakie leki przeciwgorączkowe stosować?

Najczęściej w przypadku gorączki podaje się różnego rodzaju preparaty dla dzieci w formie syropu lub też czopków. W aptekach znaleźć można rozmaite propozycje, ale niezwykle ważna jest substancja czynna oraz prawidłowe dawkowanie uzależnione od masy ciała dziecka. Leki przeciwgorączkowe są też dostosowane do różnego wieku pociech. Jak przy wszystkich preparatach koniecznie należy przestrzegać zalecanych ilości, a także odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami. By zmniejszyć temperaturę ciała, warto też przykładać zimne kompresy, uzupełniać płyny i elektrolity oraz dać maluchowi odpocząć. Warto zwrócić uwagę, że w aptece znaleźć można różnorodne preparaty dla młodszych i starszych dzieci. Różnią się składem i warto dobór odpowiedniego leku skonsultować z aptekarzem. Trzeba również pamiętać, że przyczyną gorączki mogą być bardzo różnorodne zakażenia wirusowe lub bakteryjne, a także inne rozmaite czynniki – nawet stres czy przegrzanie. Więc czasem wystarczy zbić gorączkę domowymi metodami na przykład poprzez chłodne kąpiele czy okłady, a można również podać lek w dawce odpowiedniej do wagi dziecka.

Artykuł inspirowany treściami: https://apteka.superpharm.pl/poradnik/tag/gor%C4%85czka-u-dzieci-i-niemowl%C4%85t

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here